Muzyczna podróż do przeszłości na jubileuszowej trasie koncertowej Grzegorza Turnaua

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 20:15
- Wszystko, co się pisze jest o przemijaniu. Każda litera, którą postawiło się na papierze należy już do przeszłości. Nie widzę sprzeczności w byciu po stronie życia i jedoczesnego smakowania przemijania - opowiada muzyk.
Audio
  • Jubileuszowa trasa koncertowa Grzegorza Turnaua (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Grzegorz Turnau
Grzegorz TurnauFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jubileuszowa trasa ma tytuł "L", co oznacza liczbę pięćdziesiąt w rzymskim zapisie. Najprostsze skojarzenie to odniesienie do okrągłych, pięćdziesiątych urodzin artysty. Znacznie litery jest jednak bardziej pojemne. 

- Literę "L" można rozwijać dowolnie. Może odnosić się do wieku, angielskiego wyrazu "L - love", który oznacza miłość, "L - life" oznaczającego życie i ciągły rozwój tej muzyki. Jest także słowem "L - lamus", ponieważ teksty umieszczone na płycie są zbiorem dawnych, nigdy niepublikowanych tekstów - mówi Grzegorz Turnau.

Wśród zaplanowanych na trasie utworów należy spodziewać się nie tylko największych przebojów, jakie artysta zgromadził w swoim muzycznym dorobku. Kolekcja zawiera utwory z okresu artystycznej działalności w Piwnicy pod Baranami w latach 80., nagrania z występów w klubach studenckich, czy duety z innymi legendami polskiej sceny muzycznej, które dotąd nie zostały wydane na płytach.

Muzyk odniósł się do powracającego w jego twórczości tematu przemijania.

- Zbytnie przywiązanie do przeszłości nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wolę mieć wpływ na przyszłość, niż na przeszłość. Spoglądanie w przeszłość daje możliwość zatrzymania się na chwilę. Mam wtedy możliwość przemyślenia decyzji podejmowanych przez siebie i moich bliskich - opowiadał artysta.

O jubileuszowej trasie koncertowej, najnowszej płycie i najbliższych planach artysty rozmawiała Martyna Podolska. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Grzegorz Turnau (krakowski bard, autor tekstów, wokalista)

Data emisji: 19.08.2017

Godzina emisji: 20.20

ac/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irena Santor: Grzegorz Turnau strasznie się ociągał z piosenką dla mnie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:44
- Dopiero, gdy spotkaliśmy się w maju na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie nastąpił przełom - mówi artystka z okazji ukazania się płyty "Punkt widzenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Igor Herbut: Bartne to taki piękny koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 18:37
- Członkowie naszego zespołu pochodzą z różnych kręgów etnicznych, ale staramy się znaleźć wspólny kolor i bardzo lubimy przypadek, który wytwarza się w czasie grania - mówi Igor Herbut  z LemON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Błażejczyk: nowy album będzie różnorodny i pogodny

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 18:01
- Na mojej nowej płycie będą różne muzycznie rzeczy. Dla każdego coś miłego - mówi wokalistka Danuta Błażejczyk.
rozwiń zwiń