Artystyczne pół wieku Sławomira Łosowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:35
Sławomir Łosowski wspomina, że kiedy w 1969 roku powstał zespół Kombi, to na początku nie mieli własnych kompozycji i grali utwory wykonawców ery Woodstock, czyli Hendricksa czy Cream, sięgali też do Animalsów i Procol Harum. Przyznaje, że ta muzyka do dziś cieszy słuchaczy i to również tych młodych.
Audio
  • Sławomir Łosowski wspomina 50 lat pracy artystycznej (Przeboje przyjaciół radiowej Jedynki)
Sławomir Łosowski
Sławomir ŁosowskiFoto: Kajetan Tłokowski/Polskie Radio

Kiedy zespół zaczynał grać w Polsce nie było nawet dobrych instrumentów. Używali instrumentów NRD-owskich, czechosłowackich, a nawet z ówczesnego Związku Radzieckiego. - Nie były to super brzmiące instrumenty, ale od czegoś trzeba było zacząć - przyznaje. Dobre organy Sławomir Łosowski kupił od sowieckiego oficera w Legnicy i był to dobry instrument, bo wzorowany na produktach zachodnich.

Muzyk wspomina ludzi, którzy z nim współpracowali, tworzyli im instrumenty, pisali teksty i muzykę. A czasy były takie, że nie można było czegoś ważnego powiedzieć, bo nie pozwalała na to cenzura. Jednak autorom tekstów, np. Markowi Dutkiewiczowi udawało się opisywać rzeczywistość w taki sposób, że pełne aluzji piosenki można było grać.

Kto zbudował pierwsze wzmacniacze elektroniczne dla zespołu? Jak powstała piosenka "Słodkiego, miłego życia"?

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej utworami Kombi.

***

Tytuł audycji: Przeboje przyjacioł radiowej Jedynki

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Sławomir Łosowski (muzyk i założyciel zespołu Kombi)

Data emisji: 13.04.2019

Godzina emisji: 16.16

ag

Czytaj także

Kombi gra już 40 lat!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:27
Lider i założyciel zespołu KOMBI zespołu Sławomir Łosowski wspomina, że 40 lat temu w audycji na żywo "Bałtyckie forum muzyczne" w Polskim Radiu Gdańsk zakomunikował światu o zmianie nazwy zespołu z Akcenty na Kombi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kombi wspiera reprezentację piosenką "Polska drużyna"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 15:41
14 czerwca meczem w Moskwie rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Być może naszych piłkarzy będzie wspierał utwór zespołu Kombi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Łosowski: muzyką ilustruję emocje i wrażenia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 14:15
Każdy utwór, który muzyk komponuje ma jakąś inspirację. - Jakaś sprawa mnie porusza, jakieś emocje, ludzie mówią, że maluję muzyką, więc pewnie tak jest, ale nie umiem zwerbalizować jak to robię - przyznaje artysta.
rozwiń zwiń