Section05

Słowoteka

Następny odcinek audycji dnia 07.03.2021 o godzinie 22:15 Zobacz w ramówce
Section06
04'21 "Destynacja" - słowo modne i często używane Gościem Agnieszki Kunikowskiej był językoznawca, dr Jarosław Łachnik z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego. 
07'39 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Gościem Agnieszki Kunikowskiej był dr Konrad Szamryk - językoznawca z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.
07'07 "Słowoteka" w kuchni. O nazwach produktów i potraw. Część 2 Gościem Agnieszki Kunikowskiej była dr Agata Hącia z Obserwatorium Językowego UW. 
07'28 "Słowoteka" w kuchni. O nazwach produktów i potraw. Część 1 Gościem Agnieszki Kunikowskiej była dr Agata Hącia z Obserwatorium Językowego UW. 
08'01 Nie zawsze da się zastąpić słowo obce rodzimym Gościem Agnieszki Kunikowskiej był dr Jarosław Łachnik z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
05'56 Jak powstają nowe słowa? Zapożyczenia Gościem Agnieszki Kunikowskiej był dr Jarosław Łachnik z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
07'04 Ulubione słowa słuchaczy radiowej Jedynki
07'59 Koronawirus Słowem Roku 2020 Gościem Agnieszki Kunikowskiej był prof. Marek Łaziński, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.
07'06 Poradnia językowa UW w nowej odsłonie Gościem Agnieszki Kunikowskiej była dr Barbara Pędzich - językoznawca, członkini zespołu tworzącego Obserwatorium Językowe UW. 
07'26 Słowa na czasie: epidemiologiczny i epidemiczny Gościem Agnieszki Kunikowskiej była autorka "Słownika błędów językowych" prof. Ewa Rudnicka.
07'32 Język kuchni. Bierzemy na widelec nazwy potraw Gościem Agnieszki Kunikowskiej była dr Barbara Pędzich z Obserwatorium Językowego UW. 
07'51 Błędy językowe. Druga część rozmowy z prof. Ewą Rudnicką Gościem Agnieszki Kunikowskiej była prof. Ewa Rudnicka, językoznawca z UW - autorka "Słownika błędów językowych". 
06'08 Pierwszy w Polsce "Słownik błędów językowych" w XXI wieku Gościem Agnieszki Kunikowskiej była prof. Ewa Rudnicka, językoznawca z UW - autorka publikacji. 
06'05 Paronimy. Co to takiego? Gościem Agnieszki Kunikowskiej był językoznawca prof. Tomasz Korpysz. 
07'37 Kiedy słowo zmienia swoje znaczenie. Część 3 Gościem Agnieszki Kunikowskiej był prof. Włodzimierz Gruszczyński.
05'17 Kiedy słowo zmienia swoje znaczenie. Część 2 Gościem Agnieszki Kunikowskiej był prof. Włodzimierz Gruszczyński.
05'58 Kiedy słowo zmienia swoje znaczenie. Część 1 Gościem Agnieszki Kunikowskiej był prof. Włodzimierz Gruszczyński.
05'03 Uroczystość Wszystkich Świętych, święto zmarłych - czy można te nazwy stosować wymiennie? Gośćmi Agnieszki Kunikowskiej byli: Mateusz Adamczyk oraz prof. Ewa Rudnicka.
07'45 Najczęstsze błędy, które popełniają użytkownicy języka polskiego Gościem Agnieszki Kunikowskiej był Mateusz Adamczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, polonista i vloger, autor cyklu "Przejrzysty Ojczysty".
06'09 Przyglądamy się bliżej słowu "koronawirus" Gościem Agnieszki Kunikowskiej był Mateusz Adamczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, polonista i vloger, autor cyklu "Przejrzysty Ojczysty".
08'10 Jak powstają nowe słowa? Ciekawe przykłady Gośćmi Agnieszki Kunikowskiej byli: dr Agata Hącia i dr Jarosław Łachnik z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
07'41 Nowe znaczenia słów i trendy językowe Gośćmi Agnieszki Kunikowskiej byli: dr Agata Hącia i dr Jarosław Łachnik z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego. 
07'34 O obrotach sfer językowych Gościem Agnieszki Kunikowskiej była dr Agata Hącia i dr Jarosław Łachnik.
07'23 Grzeczność językowa. Część 3 Gościem Agnieszki Kunikowskiej był polonista UW Mateusz Adamczyk.
07'34 Słowoteka 13 września godz. 15:45
06'40 Grzeczność językowa. Część 2 Gościem Agnieszki Kunikowskiej był polonista UW Mateusz Adamczyk.
07'09 Grzeczność językowa. Część 1 Gościem Agnieszki Kunikowskiej był polonista UW Mateusz Adamczyk.
07'06 Toponimy. Jak je odmieniać? Gościem Agnieszki Kunikowskiej była językoznawczyni prof. Barbara Sobczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
07'18 Toponimy, czyli nazwy własne miejscowości Gościem Agnieszki Kunikowskiej była językoznawczyni prof. Barbara Sobczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
05'57 Odstępstwa od wzorcowego akcentowania słów w języku polskim Gościem Agnieszki Kunikowskiej był językoznawca prof. Tomasz Korpysz.
Section07
O audycji

Audycja poświęcona językowi. Jego różnym obliczom i odmianom.

Śledzimy zmiany, jakie się w nim dokonują, przyglądamy się językowym modom. 

Odkurzamy zapomniane słowa i zwroty, szukamy etymologii i tropimy młode słowa. 

Spoglądamy na język nie tylko jak na niezbędne narzędzie komunikacji, ale także jak na zjawisko socjologiczne.

Zapraszamy do rozmowy językoznawców, dziennikarzy, pisarzy, literaturoznawców, blogerów, tłumaczy - wszystkich, którzy na co dzień obcują ze słowem.​

Słowoteka w każdą niedzielę o godz. 15,45. 

Autor: Agnieszka Kunikowska

Prowadzący