Piosenka dnia Jedynki. Grażyna Auguścik Orchestar "A w tej Studni"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 07:20
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki we wtorek 11 listopada w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Grażyna Auguścik
Grażyna Auguścik Foto: Andrzej Jarocki/PR

18 listopada będzie miała miejsce premiera najnowszej płyty  wokalistki Grażyny Auguścik. "Inspired by Lutosławski" to płyta nagrana z gronem wybitnych polskich artystów. Pod tajemniczym słowem ORCHESTAR kryją się trzy zespoły – Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio. Na płytę składają się kompozycje napisane przez Jana Smoczyńskiego inspirowane utworami Witolda Lutosławskiego, w których wykorzystywał on elementy polskiej muzyki ludowej. Motywy ludowe wykorzystane przez Lutosławskiego są przetwarzane przez trzy zespoły zgodnie z estetyką klasyczną, jazzową i ludową. Grażyna Auguścik śpiewając z każdym z zespołów, wykorzystuje najróżnorodniejsze techniki wokalne, adekwatne do prezentowanego stylu. Najbardziej intrygującymi momentami są te, gdzie dokonana zostaje synteza i wszyscy muzycy grają wspólnie, tworząc nową, oryginalną muzykę, w której pobrzmiewają jednak echa oryginalnych kompozycji Mistrza, oraz jego ludowych inspiracji.
Materiał powstał na zamówienie Festiwalu im. Ludwika van Beethovena pani Elżbiety Pendereckiej i wykonany raz, w roku 2013. Kilka dni później ekipa weszła do studia i nagrała płytę, którą nasz Dom Wydawniczy ma teraz zaszczyt wydać.
Grażyna Auguścik od lat dziewięćdziesiątych mieszka w Chicago. Jest absolwentki słynnej szkoły Berklee w Bostonie, aranżerką, kompozytorką, producentka, liderką własnych zespołów. Przez wielu krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. W Polsce przez wielu adeptów jazzowego śpiewania jest obdarzana szacunkiem i uwielbieniem. Jest doceniana również przez władze państwowe i organizacje polonijne.

W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA przyznany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia. Stworzyła swój własny, niepowtarzalny oraz rozpoznawalny styl interpretacji wokalnej. W roku 2010 zaprezentowała niezwykle oryginalny projekt chopinowski, gdzie utwory fortepianowe zaaranżowane zostały na głos, cztery puzony, akordeon i kontrabas. Jeden z koncertów odbył się w Chicagowskim Milennium Park i zgromadził wielotysięczną publiczność. Dziennikarz gazety Chicago Tribune zaliczył ten koncert do 10 najważniejszych, które odbyły się w Chicago, a na liście oprócz Grażyny – znalazły się takie nazwiska jak Miles Davis, Ella Fitzgerald, Wynton Marsalis.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grażyna Auguścik odkrywa zapomnianą twarz Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 13:27
- Piosenki, które nagraliśmy dałyby cudowną płytę. Byłaby to płyta muzyki niechcianej, bo Witold Lutosławski nie chciał się z nią utożsamiać. Nie wiemy jeszcze kto ją wyda i czy będzie na to pozwolenie - mówiła w Jedynce Grażyna Auguścik, wokalistka jazzowa.
rozwiń zwiń