Katzenjammer "Lady Grey". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 09:26
Piosenki można było posłuchać na antenie Jedynki we wtorek 27 stycznia w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Audio
Okładka płyty Rockland
Okładka płyty “Rockland”Foto: materiały promocyjne

Katzenjammer to norweski zespół określany mianem "fabryki hitów", odnoszący największe sukcesy za naszą zachodnią granicą. Nawet nazwę grupy wymawia się po niemiecku! Katzenjammer od 2005 roku, kiedy spotkały się w Królewskiej Akademii Muzycznej, tworzą cztery multi-instrumentalistki (Marianne, Anne Marit, Turid i Solveig, która dołączyła do zespołu w 2008 roku).

Ich drugi album "A kiss before you go”, który ukazał się cztery lata temu, w Niemczech zdobył status platynowej płyty, sprzedając się w liczbie ponad 200.000 egzemplarzy. Najnowszy singiel i wtorkowa Piosenka dnia Jedynki "Lady Grey" zapowiada zaś trzecią, tegoroczną płytę zespołu, zatytułowaną “Rockland”. Krążek ukaże się na początku 2015 roku, również w Polsce.

Dziesięć lat temu Anne Marit Bergheim, Turid Jørgensen i Marianne Sveen, powołały do życia trio, pierwotnie mające służyć do praktycznego sprawdzania nabywanych w szkole umiejętności. Po trzech latach intensywnych ćwiczeń dziewczęta zapragnęły jednak pokazać się szerszej publiczności i zaprezentować autorski repertuar. A piosenki autorstwa Turid, Anne Marit i Marianne, choć w punkcie wyjścia były folkowe, dzięki wulkanowi kreatywności, jaki wybuchał podczas występów artystek na żywo, dryfowały we wszystkich możliwych kierunkach i stawały się muzyką rozrywkową, którą można określić tylko jednym mianem – Katzenjammer music.

Gdy podczas prac nad debiutanckim albumem “Le Pop” dziewczęta zaprosiły do zagrania na perkusji Solveig Heilo, okazało się, że i dotychczasowa różnorodność to dla nich mało! Solveig, wówczas nagrywająca i występująca z różnymi ośmioma składami (!), wniosła do Katzenjammer jeszcze świeższe i szersze spojrzenie na muzyczny konglomerat, jakim stały się nowe kompozycje zespołu. Także pozamuzycznie Turid, Marienne, Anne Marit i Solveig przypadły sobie do gustu, więc decyzja o poszerzeniu składu była formalnością.

Kwartet słynie z fascynujących koncertów, które porywają chwytliwymi piosenkami w równym stopniu, co olśniewają wykonawczym kunsztem i zaskakują ilością zmian instrumentów. Dziewczyny zaczynają występy, grając na instrumentach, które obsługują nominalnie (lub najbardziej lubią), ale już w każdej kolejnej piosence żonglują nimi między sobą, lub grają na dwóch i więcej równocześnie! Szczególnie Solvieg i Turid celują w tej muzycznej ekwilibrystyce, jednocześnie grając na instrumentach perkusyjnych, ukulele i cymbałkach, tudzież na gitarze, małym zestawie perkusyjnym i trąbce. Innym wyróżnikiem i atrakcją koncertową Katzenjammer jest nietypowa, gigantyczna bałałajka basowa, najsprawniej brzmiąca w rękach Turid, ale przechodnia podczas występów, jak większość instrumentów, które znajdują się wówczas na scenie. Warto zauważyć, że bałałajka basowa jest nietypowa, ale poza Rosją i Polską, gdzie np. Trubadurzy prekursorsko zastosowali ją w piosence "Znamy się tylko z widzenia".

Wracając do Katzenjammer, śpiewające i grające artystki większą część roku spędzają w trasie koncertowej, występując na tak różnych scenach, jak amerykański festiwal South cross South West w Austin, londyński klub The Lexington, czy wielowystępowe tourneé po Niemczech, Austrii, Szwajcarii i krajach Beneluksu. Tegoroczną aktywność koncertową rozpoczęły w miniony weekend w ojczyźnie, prezentując całą płytę "Rockland" w wypełnionym po brzegi klubie Sentrum Scene w Oslo. Na niekończące się bisy wracały ze starszymi kompozycjami, lub zaskakiwały np. swoją wersją "Smoke on the water” Deep Purple. Być może wkrótce zobaczymy je i w Polsce, tymczasem zaś napawajmy się Piosenką dnia Jedynki, którą jest "Lady Grey" jedynego w swoim rodzaju kwartetu Katzenjammer!

materiały promocyjne/pg

Zobacz więcej na temat: Piosenka dnia Jedynki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchaj przeboju na 50-lecie Czerwonych Gitar

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 17:10
Autorem muzyki do utworu "Czerwona Gitara" jest wokalista i basista zespołu Arkadiusz Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gondwana" - posłuchaj Krzysztofa Napiórkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 17:10
"Ziemie obiecane" - tym hasłem Krzysztof Napiórkowski ujawnia 11 nowych kompozycji do tekstów Bolesława Leśmiana, Krzysztofa Karaska, Wojciecha Kassa i własnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj piosenki: Toto "Orphan"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 12:00
Radiowa Jedynka zaprasza na dwa czerwcowe koncerty legendy rocka, zespołu Toto. (23 czerwca, Wrocław, Hala Orbita; 24 czerwca, Warszawa, Torwar). Jednocześnie informujemy, iż zespół wydaje nowy album zatytułowany "Toto XIV", na którym znajdzie się jedenaście nowych kompozycji.
rozwiń zwiń