Skaldowie "Prześliczna wiolonczelistka"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 07:10
Piosenki można słuchać na antenie Jedynki we wtorek 28 lipca w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Lecie z Radiem" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Skaldowie debiutowali w 1965 roku.  Założycielami grupy byli bracia Jacek i Andrzej Zielińscy
Skaldowie debiutowali w 1965 roku. Założycielami grupy byli bracia Jacek i Andrzej ZielińscyFoto: PAP/Marek Gorczyński

Muzykę do dzisiejszej Piosenki Dnia Jedynki skomponował Andrzej Zieliński, a słowa napisał Wojciech Młynarski. "Prześliczna wiolonczelistka" znalazła się na płycie "Cała jesteś w skowronkach" nagrywanej i wydanej w 1969 roku.

Niektórzy zastanawiali się kim jest tytułowa wiolonczelistka. Na antenie Jedynki w cyklu "Bez tajemnic" odpowiedział Andrzej Zieliński: Wiolonczelistki były trzy. W filmie o Skaldach rolę młodej wiolonczelistki w orkiestrze wojskowej zagrała aktorka Ewa Szykulska, inna wiolonczelistka zagrała w utworze. Ta, która zainspirowała Wojciecha Młynarskiego, grała w zespole Anawa. Nazywała się Anna Wójtowicz. Wystąpiła w teledysku do piosenki "Nie dokazuj" Marka Grechuty. Muzyk Skaldów dodaje, że właśnie ona w grupie skupiała na sobie męską uwagę, a cały utwór miał "pachnieć”" w filharmonią.

W 2014 roku w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek wystawiono musical oparty na piosenkach Skaldów zatytułowany właśnie "Prześliczna wiolonczelistka".

(Informacje zebrał Kajetan Tłokowski/red. asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Zieliński i osobiste wyznanie, które dało tytuł płycie Skaldów

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 15:11
- W piosence "Harmonia świata" opowiadam o wspólnym życiu z moją żoną przez wiele, wiele lat. To mój bardzo autorski utwór. Jestem nie tylko autorem tekstu, ale i kompozytorem - mówił w radiowej Jedynce Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Golec uOrkiestra: Skaldowie przetarli szlak

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 15:04
- Wielu artystów podążało ich krokami. Również Golec uOrkiestra jest tym zespołem, który czerpie garściami z ludyczności, tradycji. Skaldowie byli pionierami w tej materii - podkreślił Łukasz Golec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opole 2015: Skaldowie to dzieci Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 18:29
- Nasz tata zakładał orkiestrę Polskiego Radia po II wojnie światowej w Krakowie. Przychodziliśmy na próby i poznawaliśmy orkiestrowe brzmienia - mówił w Jedynce wokalista Skaldów, Jacek Zieliński.
rozwiń zwiń