Katarzyna Cerekwicka, Jerzy Połomski, Albert Harris, Mieczysław Fogg "Piosenka o mojej Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 08:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki we wtorek 1 września w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Lecie z Radiem" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Audio
Mieczysław Fogg
Mieczysław FoggFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dzisiejsza Piosenka dnia Jedynki, to najbardziej warszawska z warszawskich piosenek. W dniu tak szczególnym, przypominamy utwór, który wzruszał, dodawał otuchy i wywoływał niezwykłe poczucie wspólnoty, jeszcze przed wyzwoleniem, ale także w pierwszych chwilach po wojnie.

Mieczysław Fogg wspominał, że otrzymał tę pieśń od Alberta Harrisa 16 stycznia 1945 w studiu Polskiego Radia w Lublinie. Fogg przyznawał, że nigdy wcześniej, ani nigdy potem, nie miał w repertuarze utworu tak wzruszającego. Warto dodać, że Harris oddał Foggowi utwór na wyłączność.

Kiedy w marcu 1945 roku Mieczysław Fogg otwierał słynną Cafe Fogg przy Marszałkowskiej 119, właśnie "Piosenką o mojej Warszawie" zainaugurował działalność lokalu.

Utwór – co zrozumiałe – doczekał się przez lata wielu wspaniałych wykonań. W Jedynce usłyszymy wersje: Jerzego Połomskiego, Kasi Cerekwickiej, Alberta Harrisa i Mieczysława Fogga.

Czytaj także

Michał Fogg: Makabudna idealnie wpisała się w klimat Festiwalu Piosenki Retro

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 14:23
- Sięgnęła do starego repertuaru, który kultywujemy - powiedział w radiowej Jedynce Michał Fogg. Z rąk prawnuka Mieczysława Fogga zespół otrzymał Złoty Liść Retro 2013 przyznany podczas X Festiwalu Piosenki Retro imienia sławnego piosenkarza.
rozwiń zwiń