Krystyna Prońko "Psalm stojących w kolejce"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 07:00
Piosenki można było posłuchać na antenie Jedynki w poniedziałek 5 października w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Krystyna Prońko
Krystyna ProńkoFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

Piosenka dnia Jedynki to jeden z bardziej znanych utworów z repertuaru Krystyny Prońko. Powstał w 1980 roku jako materiał muzyczny do musicalu „Kolęda nocka” w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego.

Krzysiek miał pomysł na przedstawienie – opowiada kompozytor utworu - Wojciech Trzciński. Znaliśmy się z Bryllem, udaliśmy się więc do niego i mówimy, że trzeba napisać musical o Polsce, o Polakach, że interesuje nas opowieść o losie narodu. I czy się zgodzi, że my z fragmentów jego dramatów, wierszy ułożymy rodzaj puzzli. No i że jeśli coś ma w "szufladzie", to niech pokaże. Nie bardzo chciał tę "szufladę" otwierać, ale tu wkroczyła do akcji Małgosia, żona Ernesta. Dzięki jej interwencji trafiło w nasze ręce osiem linijek tekstu zaczynającego się od słów, "za czym kolejka ta stoi". Zrąb późniejszego „Psalmu stojących w kolejce”.

13 października o godzinie 19:00 w studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się benefis Ernesta Brylla. Wystąpią, m.in. Halina Frąckowiak, Elżbieta Wojnowska, Emilian Kamiński, Grzegorz Daukszewicz i Marcin Styczeń z zespołem.

A sam poeta zaprosi na tę piękną uroczystość podczas wizyty w czwartkowej (8.10) "Muzycznej Jedynce".

mat.promocyjne/tj

Czytaj także

"Oszuści", czyli Krystyna Prońko w hip-hopowym repertuarze

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 10:25
Singiel "Oszuści" wyśpiewany przez Krystynę Prońko to zaproszenie do międzypokoleniowej podróży muzycznej.
rozwiń zwiń