Czesław Niemen "Lipowa łyżka"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 05:00
Piosenki można posłuchać na antenie Jedynki w poniedziałek 12 października w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Czesław Niemen podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1973 roku
Czesław Niemen podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1973 roku Foto: PAP/CAF/Ryszard Okoński

Poniedziałkowa Piosenka dnia Jedynki pochodzi z wystawionego po raz pierwszy 17. marca 1970 w Operetce Dolnośląskiej widowiska muzycznego zatytułowanego "Na szkle malowane" z muzyką Katarzyny Gaertner i librettem Ernesta Brylla. To opowieść o narodzinach, życiu i śmierci Janosika - legendarnego tatrzańskiego zbójnika, który staje w obronie uciśnionych.

Sami twórcy nazwali ten spektakl muzyczny "śpiewogrą", co miało być polskim odpowiednikiem zachodniego terminu „musical”. "Na szkle malowane" zdobyło ogromną popularność. Songi nagrali znani wykonawcy lat 70. - tych: m.in. Halina Frąckowiak, Maryla Rodowicz, Andrzej Rybiński, Skaldowie, czy właśnie - Czesław Niemen.

Była to pierwsza, większa próba przetransponowania góralszczyzny na język muzyki beatowej, próba bardzo udana - spektakl wystawiono 644 razy.

Ernest Bryll - współautor tego sukcesu, który w tym roku obchodzi 80-lecie urodzin, już we wtorek 13 października będzie gościć w radiowym studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

O godzinie 19:00 tamże odbędzie się jego benefis. Wystąpią, m.in. Halina Frąckowiak, Elżbieta Wojnowska, Emilian Kamiński, Grzegorz Daukszewicz i Marcin Styczeń z zespołem.

(teatrpolski.waw.pl, Polskie Radio/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak