"Stan Rzeczy"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 11:00
Przez wiele lat charakterystyczny głos i melodyjny śpiew Gutka kojarzył się z macierzystą formacją Indios Bravos, jak również dodawał smaku hip-hopowym hymnom przełomu wieków. "Ja to Ja" Paktofoniki , "Rapowe Ziarno" Abradaba czy "To Dla Moich Ludzi" Vienia i Pelego to przykłady pierwsze z brzegu. Po latach, 16 kwietnia 2021 roku, Gutek wydał "Stan rzeczy" - swoją pierwszą w życiu solową płytę. Album został wydany na CD oraz na płycie winylowej (pierwsze wydanie to limitowane 300 sztuk, w białym kolorze).
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: mat.promocyjne

Tak o płycie "Stan Rzeczy" mówi Gutek: - Kiedy zacząłem zbierać pomysły z myślą o piosenkach na debiutancką płytę, nie miałem bladego pojęcia ile pracy przede mną. Proces komponowania i pisania tekstów trwał równolegle do formowania składu zespołu i chyba nikt z nas nie spodziewał się wtedy, że zagramy kilka tras koncertowych bez wydanej płyty. Tak jednak było, a teraz, kiedy w końcu mamy płytę, nie możemy grać. Nie zwlekając dłużej prezentujemy ją Wam i liczymy, że nasze dźwięki zagoszczą u Was na głośnikach i w słuchawkach, i że w końcu spotkamy się na koncertach. Po adresach z preorderu widzę, że Ci, którzy na nich byli pozostają nam wierni. Bardzo Wam dziękuję.

Na płycie "Stan Rzeczy" Gutek nie odciął się od korzeni, odnajdując własną formę muzyczną, czasem wywodzącą się z reggae pulsacji, czasem bazującą na swingu, ale równie mocno osadzoną na rocku. Na swoim solowym debiucie Piotr Gutek Gutkowski dał się poznać jako kompozytor i autor tekstów wszystkich piosenek. Utwory powstawały na gitarze akustycznej, ale wpływ na ich ostateczną aranżację mieli również młodzi i zdolni muzycy, zaproszeni przez Gutka do składu zespołu.

Pierwszy singiel "Co Noc" ma już dwa miliony wyświetleń na YouTube.

Tracklista utworów płyty „Stan rzeczy”:

1) Co Noc
2) Nie Mam
3) Dobrze Wiem Co Czujesz
4) Wschodni Wiatr
5) Góra Dół
6) Ratunkowe Koło
7) Król Złoty
8) Stan Rzeczy
9) Ty Tam Ja Tu
10) Ogniwa

mat. promocyjne