"Lato z Radiem 2021"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 12:40
Specjalne winylowe wydanie na 50-lecie "Lata z Radiem". Edycja limitowana - tylko tysiąc egzemplarzy, ręcznie numerowanych! W tym tygodniu winyl do wygrania w "Muzycznej Jedynce", na dwa tygodnie przed premierą!
Okładka płyty Lato z Radiem 2021
Okładka płyty "Lato z Radiem 2021"Foto: mat. promocyjne

1 lipca 1971 roku, o godz. 9.00, po raz pierwszy na antenie Programu 1 Polskiego Radia została nadana audycja "Lato z Radiem", kolejny wówczas pomysł antenowy legendarnego Aleksandra Tarnawskiego.

25 lat później, w 1996 roku, z racji jubileuszu tego najbardziej rozpoznawalnego programu radiowego w polskim eterze, na rynku pojawiły się pyta CD i kaseta magnetofonowa z wyborem najpopularniejszych polskich piosenek z pierwszego ćwierćwiecza "Lata z Radiem".

Już za chwilę "Lato z Radiem" ruszy w radiową podróż po raz 50. Agencja Muzyczna i Program 1 Polskiego Radia przygotowały z tej okazji dwa wydawnictwa: pięciopłytowy box CD oraz specjalną płytę winylową. Po raz 25. fonografia towarzyszy latem kultowej audycji radiowej.

16 lipca w sklepach pojawi się wydawnictwo jeszcze bardziej wyjątkowe - wydana w limitowanym nakładzie tysiąc sztuk płyta winylowa, którą otwiera… "Polka dziadek", tym razem w wersji tradycyjnej, a potem na stronach A i B dostajemy 10 polskich piosenek naprawdę z trudnością wybranych spośród tych, które królowały w "Lecie z Radiem" na przestrzeni lat.

W tym wypadku warto i wypada wymienić wykonawców! Wszyscy zasługują na jednakowe wyróżnienie: Krzysztof Krawczyk, zespół VOX, Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodeckki, zespół Papa Dane, zespół Piersi, Andrzej Rosiewicz, zespół Happy Sad, zespół Wały Jagielloński i Irena Santor.

Jak napisał w tekście wstępnym do książeczki towarzyszącej płytom CD Marcin Kusy, Dyrektor i Redaktor Naczelny radiowej Jedynki: "Zatem niech zakręci się nie tylko płyta, ale i łza wzruszenia. Niech przypomni się najlepszy czas, kiedy towarzyszyło Państwu "Lato z Radiem". Wszak jesteśmy razem już 50. lat".

Tracklista:

Strona A

KRZYSZTOF KRAWCZYK - Lato z Radiem // tytuł oryg. Aqua Dulce, Aqua Salá, muz. i sł. Hall S. Batt, Poveda Lopez Donato, Salgado Fabio, sł. pol. Andrzej Kosmala - 3:45
VOX – Bananowy song // muz. Ryszard Rynkowski, sł. Tomasz Rayer - 4:40
MARYLA RODOWICZ - Małgośka // muz. Katarzyna Gӓrtner, sł. Agnieszka Osiecka - 4:25
ZBIGNIEW WODECKI - Chałupy Welcome To // muz. Ryszard Poznakowski, sł. Grażyna Orlińska - 3:17
PAPA DANCE - Pocztówka z wakacji // muz. Adam Patoh, sł. Wojciech Filipowski - 3:30

Strona B

PIERSI - Bałkanica //muz. Asan, Dziadek, sł. Asan - 3:11
ANDRZEJ ROSIEWICZ - Chłopcy radarowcy // muz. i sł. Andrzej Rosiewicz - 3:20
HAPPY END - Jak się masz kochanie ? // muz. Danny Novak, sł. Maria Mikulin-Nowak - 3:37
WAŁY JAGIELLOŃSKIE - Córka rybaka // muz. i sł. Rudi Schuberth - 3:07
IRENA SANTOR - Już nie ma dzikich plaż //muz. Ryszard Szeremeta, sł. Krzysztof Logan - 5:30