"Gore gwiazda Jezusowi"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 08:00
6 grudnia 2021 roku w sprzedaży pojawiła się płyta wyjątkowa wśród niezliczonej liczby tytułów, które można znaleźć co roku przed świętami Bożego Narodzenia, szukając wykonań pieśni znanych od wielu dziesięcioleci - kolęd i pastorałek.
Okładka płyty Gore gwiazda Jezusowi
Okładka płyty "Gore gwiazda Jezusowi"Foto: mat. promocyjne

Agencja Muzyczna Polskiego Radia proponuje w tym roku wybór tytułów doskonale znanych. Ale dobór wykonawców i czas, kiedy były przygotowywane i powstały nagrania, czyni tę płytę wydawnictwem wyjątkowym.

Pomysł wyszedł od Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej - dyrektorki artystycznej i dyrygentki krakowskiego Chóru Polskiego Radia. Przy okazji przekładanego kilkukrotnie z powodu pandemii koronawirusa wspólnego koncertu z repertuarem klasycznym Piotrowska-Bogalecka zaczęła rozmowy o kolędach z dwójką znakomitych i wszechstronnych artystów: pianistą, kompozytorem i aranżerem Pawłem Tomaszewskim oraz wokalistką Dorotą Miśkiewicz. Jazzowa proweniencja obojga niech nie będzie dla nikogo myląca. Otrzymaliśmy niezwykle wyważone i smacznie przyrządzone spotkanie świątecznej tradycji z nowoczesnością.

Paweł Tomaszewski opracował starannie i z prawdziwym pietyzmem warstwę instrumentalną każdej z kolęd i pastorałek na kwartet, w którym oprócz Tomaszewskiego grają stale towarzyszący liderowi Robert Kubiszyn na kontrabasie oraz Paweł Dobrowolski na perkusji oraz gościnnie znakomity krakowski perkusjonista - Sławomir Berny. Dorota Miśkiewicz - wokalistka niezwykle wrażliwa i muzykalna - włożyła w wykonanie tych tak dobrze znanych utworów, całe swoje serce i osobowość, nie zmieniając nic w warstwie muzycznej.

Maria Piotrowska-Bogalecka "słyszała" też w głowie, odkąd pomysł pierwszy raz się tam zrodził, oprócz dorosłych głosów swojego chóru, głosy dziecięce wnoszące do śpiewania beztroską radość i rodzinne ciepło. W ten sposób, w połowie stycznia 2021 roku, w studiach Akademii Muzycznej w Katowicach spotkali się jazzmani, dwudziestoosobowy klasyczny chór i tuzin dzieciaków. W efekcie do naszych rąk trafia współczesna płyta naznaczona szacunkiem dla tradycji.

Te bożonarodzeniowe pieśni są bliskie niemal każdemu z nas, przywołują bowiem dobro i ciepło wspólnych, rodzinnych chwil przy świątecznym stole. Piękna tradycja kolędowania sięga wczesnych wieków. Już od XIII stulecia, chodząc od domu do domu, wymieniano się darami i dobrymi życzeniami. I tak od ośmiu wieków, śpiewając i radując się kultywujemy ten piękny obrzęd. Dziś każdy z nas może w swoim domu podtrzymywać tę tradycję towarzysząc Dorocie Miśkiewicz, muzykom Pawła Tomaszewskiego i wspomaganemu przez dzieci Chórowi Polskiego Radia.

***

Tracklista:

1. Bóg się rodzi
2. W żłobie leży
3. Anioł pasterzom mówił 
4. Dzisiaj w Betlejem
5. Jezus malusieńki
6. Gore gwiazda Jezusowi
7. Mizerna, cicha
8. Przybieżeli do Betlejem
9. Cicha noc        
10. Pójdźmy wszyscy do stajenki 
11. Wśród nocnej ciszy
12. Lulajże Jezuniu
13. Hej, maluśki

Zobacz więcej na temat: płyta