"Sęk You"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 16:50
"Nieszkolony głos, mało znana twarz, repertuar ambitny nie dla mas" śpiewał na festiwalu w Opolu w 1987 roku Mariusz Lubomski. Silny głos, charyzma i charakterystyczny taniec uwiódł publiczność w całej Polsce. Był to początek wyjątkowej drogi artystycznej. Ostatnia, wydana w 2008 roku płyta "Ambiwalencja" okazała się dużym sukcesem. Znalazła się na niej nowa wersja piosenki "Spacerologia", ze znaną frazą "Mam ręce w kieszeniach, a kieszenie jak ocean". Mariusz Lubomski powraca z nowym albumem pt. "Sęk You".
Okładka płyty Sęk You
Okładka płyty "Sęk You"Foto: mat. prasowy

Muzyka i teksty piosenek na albumie "Sęk You" ukazują człowieka i całą gamę stanów świadomości oraz emocji, które mu towarzyszą. Słowa autorstwa Sławka Wolskiego poetycko i dosadnie opisują ludzkie uczucia. Muzyka oraz interpretacja Mariusza Lubomskiego wyrywa nas na chwilę z codzienności i porusza.

Tak o płycie mówi Mariusz Lubomski: - Mówiąc o piosenkach z płyty „"Sęk You" w tle mam obraz, który namalowałem. Jest na nim namalowana szybkim ruchem pędzla postać, może wyobrażająca mnie? To postać namalowana ponad 30 lat temu. I tak sobie myślę w tej chwili, patrząc na ten obraz i na te piosenki, które śpiewam, że ten obraz mógłby być również okładką tej płyty, czyli mamy kogoś, kto sobie żyje, obserwuje świat, ma swoje zmagania w głowie, swój świat i o nim opowiada. I o tym są te piosenki, o kimś z boku, kto czasem jest akceptowany, ale czasem też nie, a czasem bywa pogodzony z losem i uśmiechnięty. Piosenki są z pozoru różne, w różny sposób wykonane i być może są poodrywane jedna od drugiej. Słuchając tych piosenek czuję, że jest w nich ta postać, która to spaja, myśląc metafizycznie, spaja te piosenki swoim wykonaniem. Płyta jest jednocześnie spójna i niespójna. I to, że jest tam osiem piosenek, to mi to wystarcza. Tę amunicję, którą miałem, myślę, wystrzelałem do końca i te piosenki i ta płyta też mnie jako twórcę uruchomiły i mam nadzieję, że będę teraz płynął, szedł dalej za ciosem.

Lista utworów płyty "Sęk You":
1. Popatrz, kochana
2. Jednakowi
3. Gryzą się psy
4. Szczękoszczęście coraz bliżej
5. W tym sęk
6. Tylko księżyc
7. Feromony
8. Średniowieczność

mat. prasowy

Czytaj także

Wojtek Cugowski "Nie czekaj na znak". Premiera albumu Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 11:55
Dwadzieścia lat czekał Wojtek Cugowski na wydanie płyty pod swoim imieniem, występując w tym czasie ze swoim bratem Piotrem w zespole BRACIA. Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała właśnie solowy album Artysty - "Nie czekaj na znak".
rozwiń zwiń