Lena Anderssen "Departure Blues"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 17:35
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w czwartek w "Sygnałach dnia" w "Czterech porach roku" ok. godz. 11:20, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14:15 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17:05.
Lena Anderssen Departure Blues
Foto: www.facebook.com/lenaanderssenmusic/photos

Czwartkowa Piosenka Dnia Jedynki to utwór z niezwykłej płyty, zatytułowanej "Letters From The Faroes”, autorstwa młodej artystki, pochodzącej z Wysp Owczych. Lena Anderssen to połączenie północy i zachodu. Korzenie artystki to Wyspy Owcze i Kanada. Jej życie to ciągłe podróże, pełne niezwykłych opowieści i doświadczeń.

W oczekiwaniu na swoją muzyczną szansę pracowała w kawiarni na Wyspach Owczych, by zaraz potem nagrywać w londyńskim Abbey Road Studio i grać dla skandynawskich rodzin królewskich. Jednak Lena jest znana przede wszystkim ze swoich występów na żywo. Intensywność jej koncertów i bliskość, jaką potrafi stworzyć z publicznością powodują, że słuchacze wychodzą zawsze przekonani, że nie był to stracony czas. Podczas tras koncertowych występowała z takimi artystami, jak Roxy Music, Beth Hart czy Xavier Rudd.

W 2008 roku Lena Anderssen wydała swoją pierwszą płytę "Let Your Scars Dance”, która została owacyjnie przyjęta przez krytyków. Jeden ze słynnych, belgijskich krytyków muzycznych, Jan Janssen, porównał ją do takich artystek, jak Joni Mitchel czy Patti Smith. Również amerykańskie media dostrzegły jej wielki talent. William Michael Smith z Houston Press napisał: "Jeżeli jesteś cynikiem, który za nic ma czyjeś słowo, posłuchaj sześciu utworów, które są na jej stronie myspace. A potem powiedz mi, że jesteś zbyt świetny albo zbyt punkowy albo zbyt country albo zbyt post-pop-post-industrialny-alternatywny-rockowy-indie, aby się tym zachwycić.” 

W 2009 roku Lena otrzymała nagrodę dla Najlepszej Wokalistki w niezależnym konkursie Just Plain Folks. Jej utwory są też wykorzystywane w kilku amerykańskich serialach: Felicity, Hoży Doktorzy, Nikita czy Miami Social.

Kolejna płyta Leny "Letters From The Faroes", jest jak opowieść z długiej podróży, pełna ciekawych zdarzeń, strachów, złamanych serc i przede wszystkim nadziei. Album nagrywany był w wielu miejscach. Najpierw w Seattle Matt Chamberlain nagrał bębny (wcześniej nagrywał między innymi z Eltonem Johnem, Johnem Mayerem, Fioną Apple, Tori Amos, Brucem Springsteenem). To była baza, dzięki której Lena i producent Niclas Johannesem mogli nagrać pozostałe instrumenty, wokal i pracować nad aranżami. Tak przygotowany materiał pojechał do Islandii, gdzie nagrywane były smyczki i partie symfoniczne. A ostatecznie płyta była miksowana w Oslo przez George’a Tanderø.

Całość została ukoronowana niezwykłą oprawą. Okładkę zaprojektował i narysował najbardziej znany na Wyspach Owczych portrecista - Torbjørn Olsen. Album został bardzo dobrze przyjęty na Wyspach Owczych, gdzie pierwotnie był wydany. Lena otrzymała 3 nagrody w konkursie Planet Award: Album Roku, Wokalistka Roku i Artysta Roku.

Tu znajdziesz wcześniejsze Piosenki Dnia Jedynki.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak