Maria Pakulnis: chciałam zostać lekarzem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 12:46
- Mam ten rodzaj radości płynącej ze spełniania się w zawodzie. Taką ogromną przyjemność z pokazywania swojego warsztatu - mówiła aktorka Maria Pakulnis.
Audio
  • Maria Pakulnis: chciałam zostać lekarzem (Tramwaj zwany kulturą/Jedynka)
Głos Marii Pakulnis słuchacze Polskiego Radia znają ze słuchowisk oraz interpretowanych przez aktorkę tekstów powieści
Głos Marii Pakulnis słuchacze Polskiego Radia znają ze słuchowisk oraz interpretowanych przez aktorkę tekstów powieściFoto: PAP/Piotr Wittman

Gość cyklu "Tramwaj zwany kulturą" opowiadała o swoim dzieciństwie, które spędziła w Giżycku na Mazurach. - Cała rodzina przyjechała z Litwy, wiadomo jakie były czasy. (…) Była bieda, ale za to wychowywałam się wśród lasów, jezior, łąk i nieprawdopodobnych zim. Wszystko to bardzo dotykało zmysłów dziecka, rozbudzało wyobraźnię, to mnie kształtowało - powiedziała.

Aktorka przyznała, że chciała zostać lekarzem, jednak musiała zdobyć szybko zawód, aby móc się utrzymać. - Zostałam pielęgniarką, to była trudna szkoła, ale zarazem kształtująca moją wrażliwość i psychikę. Na praktykach w szpitalu trzeba było robić wszystko przy chorych, być przy śmierci. To wzbudza empatię i uczy, że trzeba pochylić się nad drugim człowiekiem - powiedziała Maria Pakulnis.

Po szkole średniej za namową swojej nauczycielki zdecydowała się zdawać do Warszawskiej Szkoły Teatralnej. - Byłam dziką i małą dziewczynką z chudym warkoczykiem, przyjechałam z innej planety i tak też się tam czułam. Moi mistrzowie zobaczyli we mnie białą niezapisaną kartkę. Byłam niezepsuta przez nikogo i można było mnie formować. Nie mogłam uwierzyć, gdy zobaczyłam swoje nazwisko na liście - wspominała Pakulnis.

Aktora przyznał, że miała wiele kompleksów. - Nie ukrywam, że po dziś dzień mi towarzyszą. Cały czas łapię się na tym, że szukam potwierdzenia, czy na pewno dobrze coś zrobiłam - powiedziała.

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce
Prowadziła: Anna Stempniak
Gość: Maria Pakulnis (aktorka)
Data emisji: 8.02.2015
Godzina emisji: 22.13

to/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aktorzy Teatru Polskiego Radia: Splendory to nasza nagroda

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 08:35
- Teatr Polskiego Radia to magiczne miejsce. Jest tylko mikrofon, stolik, koledzy, zapala się lampka i znajdujemy się w pałacu, różnych dziwnych miejscach. To teatr wyobraźni - powiedziała Maria Pakulnis, laureatka Wielkiego Splendora 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prowincja pełna snów" w lekturach Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 08:00
Opowieść o snach, z których nie chcemy się budzić, o czarach codzienności i uświadamianiu sobie, że szczęście to stan duszy czyta Maria Pakulnis.
rozwiń zwiń