Kędzierzawska: Danuta Szaflarska to jedyna taka aktorka na świecie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 16:59
- W wieku stu lat gra na scenach dwóch teatrów. Jej aktorstwo nie pachnie naftaliną, tylko jest absolutnie współczesne i fantastyczne - mówi reżyserka Dorota Kędzierzawska.
Audio
  • Specjalna audycja z okazji setnych urodzin Danuty Szaflarskiej (Tramwaj zwany kulturą/Jedynka)
Choć Danuta Szaflarska w lutym obchodziła setne urodziny, wciąż jest w rewelacyjnej kondycji, tworzy świetnie kreacje teatralne i filmowe
Choć Danuta Szaflarska w lutym obchodziła setne urodziny, wciąż jest w rewelacyjnej kondycji, tworzy świetnie kreacje teatralne i filmoweFoto: PAP/Jacek Turczyk

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 r. w Kosarzyskach na Sądecczyźnie. Choć właśnie skończyła 100 lat, wciąż jest w rewelacyjnej kondycji, tworzy świetnie kreacje teatralne i filmowe. Znana jest m.in. z ról w powojennych filmach "Zakazane piosenki" i "Skarb". Po wielu latach przerwy wróciła na ekrany dzięki Dorocie Kędzierzawskiej w filmie "Diabły, diabły" (1991).

- Szukałam starszej osoby do roli wiedźmy. Moje nazwisko nic wtedy pani Danucie nie mówiło. Spędzała akurat wakacje w swoich rodzinnych Kosarzyskach, więc korespondowaliśmy listownie. Scenariusz się jej spodobał, a że telefony komórkowe wtedy nie istniały, to pojechała specjalnie do Piwnicznej, żeby zadzwonić i powiedzieć, że się zgadza. Spotkałyśmy się dopiero na zdjęciach nad Bugiem. Była jak dobry duch, miała kojący wpływ na wszystkich, w ogóle nie czuło się różnicy wieku - wspomina w Jedynce reżyserka i scenarzystka.

Później Danuta Szaflarska zagrała też w innych filmach Doroty Kędzierzawskiej: "Pora umierać" (2007) i dokumentalnym "Innym świecie" (2012). W 2013 r. aktorka otrzymała Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia. Na co dzień występuje także na deskach Teatru Narodowego i TR Warszawa.

***

Tytuł audycji: Tramwaj zwany kulturą
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: Dorota Kędzierzawska (reżyserka, scenarzystka)
Data emisji: 15.02.2015
Godzina emisji: 22.15

W audycji wykorzystano fragmenty wypowiedzi archiwalnych Danuty Szaflarskiej.

pg, tj

Czytaj także

Danuta Szaflarska i Polska Światłoczuła

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 15:19
Ekipa "Polski światłoczułej" jeździ po całym kraju organizując, głównie w małych miejscowościach, projekcje polskich filmów. Towarzyszą im dyskusje znanych artystów z widzami. Pokazy mają miejsce np. w miejscowych świetlicach i ośrodkach kultury, szkołach, a nawet zakładach karnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Kędzierzawska: mam poczucie, że w tym, co robię, jestem szczera

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 09:54
- Nie staram się robić żadnych kroków pod publiczkę, tylko opowiadać to, co mnie frapuje, męczy, dręczy albo cieszy - mówiła w Jedynce reżyserka i scenarzystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Szaflarska kończy 100 lat. "Przy niej zapomina się o różnicy wieku"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 10:03
Danuta Szaflarska, aktorka filmowa i teatralna świętuje w piątek 100. urodziny. - Pani Danuta ma w żyłach góralską krew, w związku z tym jest osobą bardzo twardą. Wielką rolę odgrywa także charakterystyczna dla niej niesamowita pogoda ducha, z którą chyba trzeba się urodzić - mówi reżyserka Dorota Kędzierzawska, prywatnie przyjaciółka Szaflarskiej.
rozwiń zwiń