X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kędzierzawska: Danuta Szaflarska to jedyna taka aktorka na świecie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 16:59
- W wieku stu lat gra na scenach dwóch teatrów. Jej aktorstwo nie pachnie naftaliną, tylko jest absolutnie współczesne i fantastyczne - mówi reżyserka Dorota Kędzierzawska.
Audio
  • Specjalna audycja z okazji setnych urodzin Danuty Szaflarskiej (Tramwaj zwany kulturą/Jedynka)
Choć Danuta Szaflarska w lutym obchodziła setne urodziny, wciąż jest w rewelacyjnej kondycji, tworzy świetnie kreacje teatralne i filmowe
Choć Danuta Szaflarska w lutym obchodziła setne urodziny, wciąż jest w rewelacyjnej kondycji, tworzy świetnie kreacje teatralne i filmoweFoto: PAP/Jacek Turczyk

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 r. w Kosarzyskach na Sądecczyźnie. Choć właśnie skończyła 100 lat, wciąż jest w rewelacyjnej kondycji, tworzy świetnie kreacje teatralne i filmowe. Znana jest m.in. z ról w powojennych filmach "Zakazane piosenki" i "Skarb". Po wielu latach przerwy wróciła na ekrany dzięki Dorocie Kędzierzawskiej w filmie "Diabły, diabły" (1991).

- Szukałam starszej osoby do roli wiedźmy. Moje nazwisko nic wtedy pani Danucie nie mówiło. Spędzała akurat wakacje w swoich rodzinnych Kosarzyskach, więc korespondowaliśmy listownie. Scenariusz się jej spodobał, a że telefony komórkowe wtedy nie istniały, to pojechała specjalnie do Piwnicznej, żeby zadzwonić i powiedzieć, że się zgadza. Spotkałyśmy się dopiero na zdjęciach nad Bugiem. Była jak dobry duch, miała kojący wpływ na wszystkich, w ogóle nie czuło się różnicy wieku - wspomina w Jedynce reżyserka i scenarzystka.

Później Danuta Szaflarska zagrała też w innych filmach Doroty Kędzierzawskiej: "Pora umierać" (2007) i dokumentalnym "Innym świecie" (2012). W 2013 r. aktorka otrzymała Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia. Na co dzień występuje także na deskach Teatru Narodowego i TR Warszawa.

***

Tytuł audycji: Tramwaj zwany kulturą
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: Dorota Kędzierzawska (reżyserka, scenarzystka)
Data emisji: 15.02.2015
Godzina emisji: 22.15

W audycji wykorzystano fragmenty wypowiedzi archiwalnych Danuty Szaflarskiej.

pg, tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Danuta Szaflarska i Polska Światłoczuła

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 15:19
Ekipa "Polski światłoczułej" jeździ po całym kraju organizując, głównie w małych miejscowościach, projekcje polskich filmów. Towarzyszą im dyskusje znanych artystów z widzami. Pokazy mają miejsce np. w miejscowych świetlicach i ośrodkach kultury, szkołach, a nawet zakładach karnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Kędzierzawska: mam poczucie, że w tym, co robię, jestem szczera

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 09:54
- Nie staram się robić żadnych kroków pod publiczkę, tylko opowiadać to, co mnie frapuje, męczy, dręczy albo cieszy - mówiła w Jedynce reżyserka i scenarzystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Szaflarska kończy 100 lat. "Przy niej zapomina się o różnicy wieku"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 10:03
Danuta Szaflarska, aktorka filmowa i teatralna świętuje w piątek 100. urodziny. - Pani Danuta ma w żyłach góralską krew, w związku z tym jest osobą bardzo twardą. Wielką rolę odgrywa także charakterystyczna dla niej niesamowita pogoda ducha, z którą chyba trzeba się urodzić - mówi reżyserka Dorota Kędzierzawska, prywatnie przyjaciółka Szaflarskiej.
rozwiń zwiń