Ernest Bryll - poeta, który nie chciał być poetą

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 01:41
- Nie chciałem pisać wierszy, pragnąłem być dziennikarzem i byłem. Cały czas zawodowo pracowałem, chyba że mnie wywalali, co zdarzało się często... - wspominał poeta Ernest Bryll.
Audio
  • Ernest Bryll opowiada m.in. o poezji i miłości (Tramwaj zwany kulturą/ Jedynka)
Ernest Bryll - polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz, krytyk filmowy oraz dyplomata
Ernest Bryll - polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz, krytyk filmowy oraz dyplomataFoto: PAP/Tomasz Gzell

Choć to właśnie za poezje i teksty piosenek Polacy cenią Ernesta Brylla najbardziej, to były ambasador Polski w Irlandii nie wyobraża sobie bycia wyłącznie poetą. Swego czasu popadł nawet w spór z Julianem Przybosiem, który polecał dramaturgowi, by zawsze miał pod ręką notes i ołówek gotowe do notowania zdarzeń. Zdaniem zaś Ernesta Brylla, jeśli o czymś zapominamy, to tylko dlatego, że nie było warte pamiętania. - Nigdy poezja nie była dla mnie formą sztuki, a mojej wypowiedzi. Jeśli słuchacze przeżywają coś ze mną, to jest nasza wspólna zasługa - mówi poeta.
W programie Ernest Bryll opowiadał dlaczego miłość jest niespodziewanym przystankiem, z jakich powodów życie jego żony było okropne, a także dlaczego trafił go szlag w czasie rozmowy z posłem brytyjskich laburzystów...
Ernest Bryll 1 marca skończył 80 lat. W imieniu redakcji portalu polskieradio.pl życzymy mu wszystkiego dobrego oraz powiększania grona wiernych czytelników.
***

Tytuł audycji: Tramwaj zwany kulturą

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Ernest Bryll (poeta, tłumacz, dramaturg, były ambasador Polski w Irlandii)

Data emisji: 1.03.2015

Godzina emisji: 22.11

(sm/asz)

Czytaj także

Anna Retmaniak: mam hyzia na punkcie teatru i radia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 02:25
- Miałam wielką ochotę pisać i mówić o teatrze, snuć przeróżne opowiastki - mówi Anna Retmaniak, twórczyni cyklicznej audycji "Portret słowem malowany".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzechy dzieciństwa, za które cenę płacimy przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 01:14
- "Nieważkość" to opowieść głęboko duchowa. Kwestia odkupienia starych win, zbawienia życia i samego siebie to zadanie kluczowe dla każdego człowieka - mówi Julia Fiedorczuk, autorka książki.
rozwiń zwiń