Marcin Hycnar: reżyseria zmienia perspektywę

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 15:58
- Reżyseria to niesamowita wolność i okazja do ćwiczenia wyobraźni - mówi Marcin Hycnar, aktor i reżyser, znany widzom małego ekranu m.in. z ról w serialach "Na dobre i na złe", "Sprawa Agaty" czy "Barwy szczęścia".
Audio
  • Marcin Hycnar opowiada o przygodzie z reżyserią (Tramwaj zwany kulturą/Jedynka)
Aktor i reżyser Marcin Hycnar
Aktor i reżyser Marcin HycnarFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Marcin Hycnar wielokrotnie użyczał głosu postaciom z filmów animowanych. Od 9 lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Jest cenionym aktorem i reżyserem teatralnym, nie sposób wymienić wszystkich nagród teatralnych, które zdobył.

- Reżyserowaniem, graniem, pisaniem scenariuszy zajmowałem się amatorsko jeszcze przed szkołą teatralną. Po jakimś czasie uprawiania aktorstwa, zatęskniłem za tym, czym zajmowałem się wcześniej. Za braniem odpowiedzialności za całość, za opowiadaniem swoich historii. Za robieniem nie tylko tych tekstów, na które chciałoby się zwrócić uwagę widzów, ale też robieniem ich w takiej formie, w jakiej by się chciało - opowiada gość "Tramwaju zwanego kulturą"

Jego zdaniem reżyseria to niesamowita wolność i okazja do ćwiczenia wyobraźni. - Nieporównywalna z aktorstwem na pewno, ale też ciężko porównywalna z jakimkolwiek twórczym zajęciem. Zajmując się reżyserią trochę łatwiej jest mi się porozumieć z kolegami aktorami, bo mniej więcej kojarzę, jak można dochodzić do pewnych efektów, czego aktor oczekuje, co chce, żeby mu powiedziano - wyjaśnia.
Co dała mu zmiana perspektywy? Czy jako reżyser pokazuje aktorom jak mają zagrać? O tym wszystkim jest mowa w dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Tramwaj zwany kulturą

Prowadziła: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Marcin Hycnar (aktor i reżyser)

Data emisji: 31.05.2015

Godzina emisji: 22.14

mp/ag

Czytaj także

Poezja u źródła wiedzy o nas samych. Orfeusze 2014

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 05:04
- Polska świadomość jest świadomością centoniczną, tzn. złożoną z rozmaitych fragmentów, które są naprędce ze sobą pozszywane. I my w roku 2014 nie do końca wiemy kim jesteśmy - mówi laureat nagrody "Orfeusz" Przemysław Dakowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Dębicki: widz zdemaskuje każdy fałsz

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 09:26
- Jeżeli nie ma się wybitnych talentów, to nie ma co udawać, że się je ma. W teatrze nie liczy się nic prócz szczerości - mówił Witold Dębicki, aktor filmowy i teatralny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Montownia: rzuciliśmy się na "Quo Vadis" jak lwy na chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 02:01
- Jesteśmy jak zespół rockowy, który pomimo kryzysów potrafi być ze sobą dłużej niż rok czy dwa - mówi Rafał Rutkowski z Teatru Montownia.
rozwiń zwiń