Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz przyznawana jest od 2012 roku. Nagradzany nią jest najlepszy tom poetycki roku. Laureaci są wyłaniani w kategorii najlepszy tom poetycki roku i podkategorii: najlepszy tom poetycki Warmii, Mazur i Suwalszczyzny. W jury zasiadają badacze i krytycy literatury, a jej sekretarzem jest Wojciech Kass, dyrektor muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
Kultura w radiowej Jedynce >>>
W ostatnią sobotę w Leśniczówce Pranie wręczono nagrody i odsłonięto poetycki pomnik. - Lubię paradoks i te utwory związane z Teatrzykiem Zielona Gęś pamiętam jeszcze z liceum. Od samego początku wiedziałem jak mam wyrzeźbić gęś - mówi Gracjan Kaja, autor rzeźby Zielonej Gęsi.
W tym roku ze 186 tomików wybrano 20, zaś w finale znalazło się pięć publikacji. Laureatką Orfeusza Mazurskiego została Mariola Kruszewska za tomik "Wczoraj czyli dziś". - Słuchałam Jedynki, gdy Pan Kass opowiadał o tej nagrodzie i gdy wymienił moje nazwisko. Gdybym nie była przypięta pasami, bo jechałam wtedy samochodem, to spadłabym z fotela - opowiada poetka. Jak dodaje, Leśniczówka Pranie to znakomite miejsce, tchnące poezją, które jest idealne na przyznanie Orfeuszy.
Tomik poetycki Marioli Kruszewskiej jest podróżą w przeszłość Mazur. Autorka pochodząca z Mińska Mazowieckiego jest miłośniczką Krainy Wielkich Jezior. - To jest najpiękniejsza kraina, jaką znam, to są moje ukochane tereny, zresztą jak i cała wschodnia część Polski, którą bardzo lubię i najchętniej właśnie tam wypoczywam - mówi laureatka Orfeusza Mazurskiego.
Poetka podkreśla, że przez nasze ziemie przetoczyła się machina, która zmiotła pewne kultury w sposób nieodwracalny. - Za mało się mówi o krzywdach, jakie zostały wyrządzone zwykłym ludziom, na Mazurach czy na wschodzie, tam, gdzie już Polski nie ma. Jest to niewygodny temat i po tej stronie Bugu, i po tamtej. To chociaż niech w poezji będzie - komentuje Mariola Kruszewska.
Laureatem Orfeusza został w tym roku Przemysław Dakowicz za tom "Teoria wiersza polskiego". - W istocie w życiu publicznym chyba nie do końca jesteśmy świadomi, również w kulturze, tego skąd wychodzimy i kto konkretnie, jacy ludzie są naszymi przodkami, jakie czyny stoją za tymi, którzy właśnie naszymi korzeniami są - opowiada poeta.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z laureatami!
Wydarzenie odbyło się pod patronatem radiowej Jedynki.
"Kulturę w Radiowej Jedynce" poprowadziła Dorota Kołodziejczyk.
Rzeźba Zielonej Gęsi w Praniu
(sm/ag)