Prof. Jerzy Limon: chciałem przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 11:20
- To w znacznym stopniu mi się udało - stwierdził w radiowej Jedynce anglista, literaturoznawca, pisarz i teatrolog, który w Gdańsku realizuje ideę teatru szekspirowskiego.
Audio
  • Prof. Jerzy Limon o teatrze i kulturze (Tramwaj zwany kulturą/Jedynka)
Prof. Jerzy Limon
Prof. Jerzy LimonFoto: PAP/Piotr Wittman

Prof. Jerzy Limon jest autorem książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Pełni funkcję dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Instytucja prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną i edukacyjną.
Gość Jedynki w latach studenckich wyjechał na trzy miesiące do Anglii. - Rozsmakowałem się nie tylko w owocach południowych, ale także w księgarniach. Wielkim zaskoczeniem było dla mnie odkrycie, że w pozycjach dotyczących historii kultury, czy sztuki europejskiej, ta sztuka i kultura kończyły się na Odrze - opowiedział.

- Uświadomiłem sobie, że żelazna kurtyna działa w dwie strony. Ktoś decyduje za nas, co mamy pamiętać, co mamy wiedzieć. To głęboko utkwiło we mnie. Gdy nastała nowa Polska uznałem, że moim obowiązkiem jest przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej, jaką były kontakty teatralne Polski i Gdańska z Anglią - wyjaśnił. O tej misji, o teatrze oraz kulturze Limon opowiedział w "Tramwaju zwanym kulturą".
Zasługi profesora doceniła królowa Elżbieta II nadając mu Order Imperium Brytyjskiego i tytuł Oficera Imperium. Także Polska Akademia Umiejętności przyznała mu prestiżową nagrodę imienia Anny i Erazma Jerzmanowskich. Z nagrania audycji dowiesz się, jak wyglądają procedury i uroczystości związane z przyznawaniem tych wyróżnień.

***

Tytuł audycji: Tramwaj zwany kulturą

Prowadził: Michał Montowski

Gość: prof. Jerzy Limon (anglista, historyk sztuki, tłumacz)

Data emisji: 7.06.2015

Godzina emisji: 22.12
kk/ag

Czytaj także

Ernest Bryll - poeta, który nie chciał być poetą

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 01:41
- Nie chciałem pisać wierszy, pragnąłem być dziennikarzem i byłem. Cały czas zawodowo pracowałem, chyba że mnie wywalali, co zdarzało się często... - wspominał poeta Ernest Bryll.
rozwiń zwiń