Jan Klata: teatr to wspólne spędzanie czasu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 09:43
- Jest taki moment w teatrze kiedy czas traci sens. Odsłania prawdziwe oblicze i wówczas widzimy rzeczy takie jakie one są dzięki temu, że spędzamy go z aktorami - mówił Jan Klata, dyrektor Starego Teatru w Krakowie.
Audio
  • Jan Klata: teatr nigdy nie przeminie (Tramwaj zwany kulturą/Jedynka)
Jan Klata, dyrektor Starego  Teatru w Krakowie
Jan Klata, dyrektor Starego Teatru w KrakowieFoto: PAP/archiwum/Maciej Kulczyński

Według reżysera teatr nigdy nie przeminie i będzie istniał do końca świata, bo w nim dochodzi do spotkania z drugim człowiekiem. - Czas mija w towarzystwie innych ludzi, co może być uciążliwe, ale jest także taki rodzaj oddechu wspólnego rytmu "potwora widowni", a z drugiej strony tego, co robią aktorzy - zauważył.

Klata przyznał, że podstawową rzeczą w teatrze jest rytm spektaklu. Podkreślił, że zależy mu na tym, aby aktorzy którzy występują w jego spektaklach mieli coś ze sportowców.

Reżyser zdradził, że jest bardzo nieśmiały, a zawód który wykonuje w jakimś stopniu pozwala mu z tym walczyć. - Jestem po dobrej stronie rampy - podkreślił.

Gość Jedynki mówił także o swojej pracy za granicą, a także o tym jaki wpływ na jego karierę życiową mieli rodzice.

***

Tytuł audycji: Tramwaj zwany kulturą

Prowadziła: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Jan Klata (dyrektor Teatru Starego w Krakowie)

Data emisji: 21.06.2015

Godzina emisji: 22.12

to/tj

Czytaj także

Jan Klata zabrał głos. "To jest szczepionka"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 06:02
- Założenie, że jak zrobimy kontrowersyjny spektakl, to niszczymy wspólnotę i kalamy gniazdo jest bezsensowne - mówił Jan Klata podczas zorganizowanej we wtorek w Krakowie debaty o idei teatru narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pełnia rozkwitu na teatralnych scenach w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 12:33
Zaczęła się nie tylko wiosna, ale również przebudzenie na deskach licznych teatrów. Trwa 20. Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, w Szczecinie 7 kwietnia rozpocznie się 49. Festiwal Małych Form "Kontrapunkt", zaś 4 kwietnia rozpoczną się 34. Warszawskie Spotkania Teatralne.
rozwiń zwiń