Bartłomiej Topa: wojna w Iraku przyczynkiem do obecnej sytuacji w Europie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 10:27
Film "Karbala" pokazuje historię polskich żołnierzy, ich bohaterstwa, woli walki i tego, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z własnym strachem, agresją i niebezpieczeństwem - mówił w Jedynce aktor Bartłomiej Topa.
Audio
  • Bartłomiej Topa o filmie "Karbala" (Tramwaj zwany kulturą/Jedynka)
Bartłomiej Topa (L), filmowy Kaliciak i jego pierwowzór Grzegorz Kaliciński (P) podczas kręcenia zdjęć do filmu Karbala
Bartłomiej Topa (L), filmowy Kaliciak i jego pierwowzór Grzegorz Kaliciński (P) podczas kręcenia zdjęć do filmu "Karbala"Foto: matriały promocyjne/Next Film

"Karbala" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza to opowieść o wydarzeniach z 2004 roku w Iraku. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom cztery dni piekła - w muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci. Bartłomiej Topa wcielił się w filmie w postać dowódcy polskich żołnierzy.

Aktor mówiąc o wojnie w Iraku zwrócił uwagę na fakt, że Zachód podejmując decyzję o interwencji w tym kraju wierzył, że uchroni świat przed jakąś tragedią. - W kontekście tego, co się dzieje u bram Europy to był przyczynek do obecnej sytuacji. Ci ludzi do nas przychodzą, oni uciekają, bo tam jest zarzewie wojny - przyznał.

Bartłomiej Topa mówił także o wyborach przed którymi zostali postawieni Polacy w Iraku. - Oni byli wrzuceni w taką sytuację w której musieli się bronić. Chciałem pokazać, jak się czuje człowiek w momencie wzięcia odpowiedzialności za siebie i za innych. Próba zdefiniowania siebie wobec zagrożenia życia to dla mnie temat najistotniejszy - podkreślił gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Tramwaj zwany kulturą

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Bartłomiej Topa (aktor)

Data emisji: 20.09.2015

Godzina emisji: 22.13

to/tj

Czytaj także

"Karbala" - takiego widowiska w polskim kinie jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 18:16
- Zwłaszcza po roku 1989 roku nie było takiego wojennego filmu, my go zrobiliśmy - zapewniał w Jedynce reżyser Krzysztof Łukaszewicz.
rozwiń zwiń