"Co nas nie zabije, nie zawsze nas wzmocni"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 00:29
- Porażki są potrzebne w różnych proporcjach, jak wszystkie szczepionki. Kaleczą, gdy jest ich zbyt wiele. To, co nas nie zabije, niekoniecznie czyni nas mocniejszymi - mówi reżyser Maciej Wojtyszko.
Audio
  • Maciej Wojtyszko o porażkach, współczesnej literaturze i angielskich piosenkach (Tramwaj zwany kulturą/ Jedynka)
- Jeśli porażka zdarza się raz na jakiś czas i niczym szczepionka wytwarza przeciwciała, to można wytrzymać. Spotkałem ludzi, którym z różnych powodów coś się nie udało i myślę, że oni płacą za to pewną cenę, nie zawsze z własnej winy. Często zdarza się to u aktorów  mówi Maciej Wojtyszko
- Jeśli porażka zdarza się raz na jakiś czas i niczym szczepionka wytwarza przeciwciała, to można wytrzymać. Spotkałem ludzi, którym z różnych powodów coś się nie udało i myślę, że oni płacą za to pewną cenę, nie zawsze z własnej winy. Często zdarza się to u aktorów – mówi Maciej WojtyszkoFoto: Glow Images/ East News

Zdaniem reżysera teatralnego, dobre książki coraz częściej można znaleźć wyłącznie w miejscach elitarnych. Istnieje oferta zbanalizowana, która według Wojtyszko jest najbliższa przemysłowi. - Jest potworny zalew fatalnej, brzydkiej, słabej literatury i trzeba się przed tym bronić. Oferuje ona wizję świata, która jest uproszczona i nie uczy żadnej oryginalności czy przewrotnego spojrzenia, przez co bardzo cierpię - opowiada Maciej Wojtyszko.

Gość Michała Montowskiego wyjaśnił dlaczego irytują go angielskie piosenki, mówił o tym, co się dzieje w sytuacjach, w których banał ulega uproszczeniu oraz w jakim sensie słowo kobiety może być mylące. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Tramwaj zwany kulturą

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Maciej Wojtyszko (reżyser teatralny i filmowy, autor książek, filozof)

Data emisji: 24.01.2016

Godzina emisji: 21.06

sm/pg

Czytaj także

Pełne odniesień i ponadczasowe "Gwiezdne Wojny"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 14:34
- Wydaje mi się, że źródłem nieprzemijającego uroku tej historii jest bardziej obraz i dźwięk niż warstwa literacka - mówi w radiowej Jedynce dr Marek Gumkowski, literaturoznawca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi i pracowici. Zdobywcy Paszportów Polityki pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 02:47
- W Paszportach Polityki od zawsze chodziło o przekraczanie granic sztuki i przyznawano je artystom oryginalnym. Nasi twórcy to pokolenie, które przejęło odpowiedzialność za polską kulturę - mówi Zdzisław Pietrasik z tygodnika "Polityka".
rozwiń zwiń