Denis Diderot przywraca wiarę i rozsądek w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 05:43
- Kiedy jest nam bardzo źle i uważamy, że życie jest bez sensu i nie warto się jutro obudzić, bierzemy do łóżka Diderota i budzimy się rano jako nowo narodzeni - opowiada Jan Gondowicz. Jak dodaje tłumacz, francuski pisarz ma moc sprawiania, że lepiej nam się żyje.
Audio
Denis Diderot
Denis Diderot Foto: Wikipedia Commons/public domain

Denis Diderot to francuski filozof, krytyk sztuki i pisarz. Jest znany jako autor "Kubusia Fatalisty i jego pana" oraz inicjator oświeceniowej Wielkiej Encyklopedii Francuskiej. - Zawsze był na luzie, odrobinkę cyniczny, trochę naiwny i szczerze zainteresowany prawami tego i tamtego świata - mówi literaturoznawca i tłumacz Jan Gondowicz.
Jak dodaje gość radiowej Jedynki, Diderot działał w wielu dziedzinach i starał się posiąść wiedzę na temat każdego tematu. - Był kimś, kto potrafił najtrudniejsze zagadnienia swoich czasów przekształcić w niesłychanie lekką prozę, która sprawia, że jego kariera trwa i trwa - podkreśla Jan Gondowicz.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Literaturoznawca dodaje, że dzieła pisarza przynoszą pocieszenie i przywracają zdrowy rozsądek. - Owy zdrowy rozsądek to był wielki wynalazek tamtej epoki i on się sprawdza. Warto wracać do literatury Diderota, zwłaszcza gdy czasy mrocznieją - przekonuje tłumacz.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jak wyglądał libertynizm polityczny? Z jakiej rodziny pochodził Denis Diderot? Posłuchaj całej rozmowy.
"Alfabet kultury" to nowy cykl audycji w radiowej Jedynce, w ramach którego będą przedstawiane ważne dla historii i kultury osoby, pojęcia, instytucje i zjawiska.
"Alfabet kultury" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.
(sm/ag)

Czytaj także

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biografia tajemniczej Charlotte Brontë, która wywołała burzę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 05:39
Po śmierci Charlotte Brontë na świecie zapanowała mania na jej literaturę i osobę. W związku z tym, że mało wiedziano o jej życiu, ukazały się różne teorie na jej temat. By nie niszczyć reputacji pisarki, ojciec autorki poprosił jej przyjaciółkę o napisanie biografii Charlotty. - Książka "Życie Charlotte Brontë" stała się wówczas bestsellerem - opowiada Eryk Ostrowski, znawca literatury sióstr Brontë.
rozwiń zwiń