Olga Boznańska, czyli od królowej myszy do światowej sławy malarki

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 03:00
Velazquez, Manet, Zak, Malczewski, Pankiewicz - to nazwiska artystów, którzy inspirowali Olgę Boznańską. W Krakowie została otwarta wystawa jej dzieł.
Audio
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894 r.
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894 r.Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Wystawa "Olga Boznańska" w Muzeum Narodowym w Krakowie prezentuje najlepsze prace artystki, które przyniosły jej światową sławę i uznanie w historii sztuki. Można na niej zobaczyć również prace, które dotychczas nie były pokazywane w Polsce. - To również szansa, by publiczność, a nie tylko uprzywilejowani krytycy mogli porównać to, co o jej obrazach piszą, do tego, co jest naprawdę - mówi dr Ewa Bobrowska, współautorka wystawy.
Młodopolska legenda Olgi Boznańskiej mówi, że była ona zdziwaczałą malarką. W jej pracowni, po której biegały myszy, zalegały duże ilości pustych paczek papierosów, które namiętnie paliła. - Chcemy zerwać z obrazem Boznańskiej jako królowej myszy i pragniemy pokazać ją jako światową artystkę - mówi Urszula Kozakowska-Zaucha, współautorka wystawy.

Jaką była artystką? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

***

Prowadził: Michał Montowski

Goście: dr Ewa Bobrowska i Urszula Kozakowska-Zaucha (kuratorki wystawy)

Tytuł audycji: Alfabet kultury
Data emisji: 04.11.2014
Godzina emisji: 20.30

sm/ag

Czytaj także

Jacek Malczewski. Życie przedstawione w autoportrecie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 05:45
Obrazami młodego Malczewskiego zachwycił się sam Jan Matejko, który postanowił wziąć go pod swoje skrzydła. Kilka lat później drogi mistrza i ucznia się rozeszły. Malczewski poszedł własną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Boznańska ze wszystkich stron świata

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 19:00
W "Poranku Dwójki" o wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie zatytułowanej "Olga Boznańska", która inauguruje obchody 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci artystki, opowiadały kuratorki ekspozycji - dr Ewa Bobrowska i Urszula Kozakowska-Zaucha.
rozwiń zwiń