X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bohumil Hrabal i zagadka noszenia gnoju w Święto Pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:00
- Bohumil Hrabal miał swoje rytuały. Noszenie gnoju akurat 1 maja było z jego strony żartem, ale też protestem - mówi Monika Zgustova, autorka biografii czeskiego pisarza.
Audio
  • H jak Hrabal (Alfabet kultury/Wieczór kulturalny/Jedynka)
Bohumil Hrabal i zagadka noszenia gnoju w Święto Pracy
Foto: PAP/DPA/CTK

Nie brakuje opinii, że Bohumil Hrabal - autor m.in. "Pociągów pod specjalnym nadzorem” i "Postrzyżyn" - był rubasznym gadułą, który lubił przesiadywać w gospodach. - To jest tylko jednowarstwowe spojrzenie na tę postać. Hrabal był wielkim intelektualistą, który w tych gospodach przede wszystkim rozmawiał z ludźmi, opowiadał, cytował wiersze. On potrafił postawić się w pozycji prostego człowieka - tłumaczy Monika Zgustova.

Przed wydaniem biografii Bohumila Hrabala jej autorka oddała ją do autoryzacji. - Bałam się trochę, choć nie musiałam tego robić. Znaliśmy się jednak z Hrabalem 10 lat i bardzo lubiliśmy. Gdyby znalazł w mojej książce coś, co by mu się nie podobało, to bym to wykreśliła. Przeczytał ją tylko raz i powiedział: "To jestem ja" - wspomina gość radiowej Jedynki.

W stulecie urodzin Bohumila Hrabala na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona czeskiemu pisarzowi.

Czy twórczość Hrabala jest dziś popularna w Czechach i jak jest on postrzegany w Polsce, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury/Wieczór kulturalny

Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Goście: Monika Zgustova (autorka biografii Bohumila Hrabala), Petr Janyszka (dyr. Czeskiego Centrum), Aleksander Kaczorowski (znawca i tłumacz Bohumila Hrabala)
Data emisji: 18.11.2014
Godzina emisji: 20.30

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jiří Menzel: z Hrabalem nie dramatyzowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 18:00
Czeski reżyser Jiří Menzel opowiada w swych filmach o sprawach mniej lub bardziej ważnych, ale zawsze z poczuciem humoru. To się sprawdziło w kinie, jest laureatem Oskara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohumil Hrabal – między Dostojewskim a Chaplinem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Fenomen jego prozy polega na zadziwiającym kontraście między poważną tematyką egzystencjalną, a niezwykle lekką i frywolną formą – mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor biografii Bohumila Hrabala pt. "Gra w życie".
rozwiń zwiń