Słuchowisko - teatr wyobraźni, którym rządzą słowa

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 04:28
- Słuchowisko to dramat, który dzięki swojej awizualności stanowi odrębną niezależność estetyczną od teatru scenicznego - mówi Justyna Berger-Kwiatek, entuzjastka sztuki radiowej.
Audio
  • "S" jak słuchowisko (Alfabet kultury/ Jedynka)
  • Rozmowa z Bronisławem Horowiczem (Alfabet kultury/ Jedynka)
W słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyści
W słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyściFoto: Glow Images/East News

Od roku 1925 do wybuchu II wojny światowej powstało 2,5 tysiąca słuchowisk. - Wtedy teoria słuchowiska nie była jeszcze tak rozwinięta, a granica pomiędzy tym, co jest słuchowiskiem a co nim nie jest, była dosyć płynna. Bardzo często kilku aktorów plus podkład muzyczny było traktowane jako słuchowisko - opowiada Justyna Berger-Kwiatek. Jak dodaje, Polskie Radio nadawało słuchowiska do ostatnich dni pokoju.
Andrzej Brzoska przyznaje, że w dzisiejszym słuchowisku kluczową rolę odgrywają dobry scenariusz i znakomici artyści, jednak pozostałe elementy bardzo się zmieniły w ciągu kilkudziesięciu lat. - Pierwsze słuchowiska były tworzone przez ludzi teatru, dla których wartością było jednorazowe wydarzenie na żywo. Dziś słuchowiskiem zajmują się ludzie, którzy się w tym specjalizują, pojawił się m.in. zawód reżysera dźwięku, czego kiedyś nie było - tłumaczy wielokrotnie nagradzany reżyser dźwięku.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadziła: Anna Stempniak

Goście: Bronisław Horowicz (uczeń Leona Schillera, wybitny reżyser i inscenizator przygotowujący także wielkie słuchowiska dla Polskiego Radia w okresie międzywojennym), Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku), Wacław Tkaczuk (autor audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich), Justyna Berger-Kwiatek (entuzjastka sztuki radiowej), Julia Fiedorczuk (poetka)

Data emisji: 3.02.2015

Godzina emisji: 20.30

(sm, pg)

Czytaj także

"Jeśli troska o słowa zniknie, będziemy bełkotać". Pszoniak z Wielką Nagrodą "Dwóch Teatrów"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 23:00
- Słowo przestało mieć wagę, którą miało kiedyś, dziś słowo płynie, jak wszystko, szybko. Wydaje mi się, że to my, ludzie teatru, radia, którzy czują, co znaczyć może słowo, mają obowiązek zwracania na to uwagę. Szczególnie, że wiąże się to z naszym ojczystym językiem - mówił w Jedynce Wojciech Pszoniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matysiakowie" po raz 3000. Wyjątkowa odsłona!

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 07:00
W sobotę, 23 sierpnia ok. godziny 13.14, w Radiowej Jedynce wyemitowany zostanie specjalny, 3000. odcinek powieści "Matysiakowie". Z tej okazji główni bohaterowie słuchowiska, realizowanego od niemal 58 lat przez Teatr Polskiego Radia, przypomną losy słynnej rodziny z ul. Dobrej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Maraton Słuchowisk Teatralnych - kawałek radiowej kuchni od środka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 14:47
- Będziemy mieli okazję wysłuchać kilku tekstów radiowych na żywo i obserwować jak pracują aktorzy, muzycy oraz reżyser - mówi dr hab. Jacek Kopciński, organizator I Maratonu Słuchowisk Teatralnych.
rozwiń zwiń