Wyjątkowy reżyser i jego magiczna przestrzeń budowana dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 04:07
- Reżyser dźwięku jest osobą, która gra na wiolonczeli i na kontrabasie, na flecie i na klarnecie. Tworzy orkiestrę i ma ona na słuchaczu wywrzeć pewne wrażenie, zmusić do przemyśleń - opowiada Andrzej Brzoska.
Audio
  • R jak reżyser dźwięku Andrzej Brzoska (Alfabet kultury/ Jedynka)
Realizator dźwięku to osoba zajmująca się realizacją strony elektroakustycznej lub postprodukcją przedsięwzięcia związanego z dźwiękiem
Realizator dźwięku to osoba zajmująca się realizacją strony elektroakustycznej lub postprodukcją przedsięwzięcia związanego z dźwiękiemFoto: Glow Images/East News

Reżyser dźwięku Andrzej Brzoska opowiada, że najczęściej spotyka się z poglądem, zgodnie z którym reżyser dźwięku to osoba siedząca przy konsolecie i nagrywająca. - Jest to totalne nieporozumienie, bo reżyser dźwięku tak naprawdę zajmuje się estetyką dźwięku. Chciałbym to porównać z instrumentalistą, np. ze skrzypkiem, o którym nikt by nie powiedział, że to pan, który obsługuje skrzypce - wyjaśnia wielokrotnie nagradzany realizator
Jak dodaje, to, co fizycznie widać, czyli urządzenia, konsoleta, słuchawki, głośniki i programy komputerowe są instrumentami, służącymi do utworzenia obrazu dźwiękowego i estetyki o określonej wrażliwości, która ma potem przemówić do słuchaczy. - Trzeba posiadać wiedzę na temat kierunkowości mikrofonu oraz właściwości akustycznych - podkreśla specjalista.
Czasami wystarczy powiedzieć aktorowi odsuń się, przybliż, mów głośniej bądź ciszej, by uzyskać zupełnie inny efekt. Brzmi to banalnie, ale jak mówi Andrzej Brzoska, czasami zamienia się to na sztukę i to na dodatek wielką.

/

***

 

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku wielokrotnie nagradzany na festiwalach sztuki radiowej Prix Italia i Prix Europa), Joanna Mueller (poetka)

Data emisji: 10.02.2015

Godzina emisji: 20.30

(sm/ag)

Czytaj także

Dyrektor Teatru Polskiego Radia: staramy się podkreślić znaczenie młodych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 09:54
- Zwykle każdego roku jest około 30-40 debiutów w Teatrze Polskiego Radia i to jest piękne. To trwa już 90 lat. Przychodzą do nas młodzi aktorzy i jest to dla nich wielka przyjemność - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko - teatr wyobraźni, którym rządzą słowa

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 04:28
- Słuchowisko to dramat, który dzięki swojej awizualności stanowi odrębną niezależność estetyczną od teatru scenicznego - mówi Justyna Berger-Kwiatek, entuzjastka sztuki radiowej.
rozwiń zwiń