X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyjątkowy reżyser i jego magiczna przestrzeń budowana dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 04:07
- Reżyser dźwięku jest osobą, która gra na wiolonczeli i na kontrabasie, na flecie i na klarnecie. Tworzy orkiestrę i ma ona na słuchaczu wywrzeć pewne wrażenie, zmusić do przemyśleń - opowiada Andrzej Brzoska.
Audio
  • R jak reżyser dźwięku Andrzej Brzoska (Alfabet kultury/ Jedynka)
Realizator dźwięku to osoba zajmująca się realizacją strony elektroakustycznej lub postprodukcją przedsięwzięcia związanego z dźwiękiem
Realizator dźwięku to osoba zajmująca się realizacją strony elektroakustycznej lub postprodukcją przedsięwzięcia związanego z dźwiękiemFoto: Glow Images/East News

Reżyser dźwięku Andrzej Brzoska opowiada, że najczęściej spotyka się z poglądem, zgodnie z którym reżyser dźwięku to osoba siedząca przy konsolecie i nagrywająca. - Jest to totalne nieporozumienie, bo reżyser dźwięku tak naprawdę zajmuje się estetyką dźwięku. Chciałbym to porównać z instrumentalistą, np. ze skrzypkiem, o którym nikt by nie powiedział, że to pan, który obsługuje skrzypce - wyjaśnia wielokrotnie nagradzany realizator
Jak dodaje, to, co fizycznie widać, czyli urządzenia, konsoleta, słuchawki, głośniki i programy komputerowe są instrumentami, służącymi do utworzenia obrazu dźwiękowego i estetyki o określonej wrażliwości, która ma potem przemówić do słuchaczy. - Trzeba posiadać wiedzę na temat kierunkowości mikrofonu oraz właściwości akustycznych - podkreśla specjalista.
Czasami wystarczy powiedzieć aktorowi odsuń się, przybliż, mów głośniej bądź ciszej, by uzyskać zupełnie inny efekt. Brzmi to banalnie, ale jak mówi Andrzej Brzoska, czasami zamienia się to na sztukę i to na dodatek wielką.

/

***

 

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku wielokrotnie nagradzany na festiwalach sztuki radiowej Prix Italia i Prix Europa), Joanna Mueller (poetka)

Data emisji: 10.02.2015

Godzina emisji: 20.30

(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor Teatru Polskiego Radia: staramy się podkreślić znaczenie młodych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 09:54
- Zwykle każdego roku jest około 30-40 debiutów w Teatrze Polskiego Radia i to jest piękne. To trwa już 90 lat. Przychodzą do nas młodzi aktorzy i jest to dla nich wielka przyjemność - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko - teatr wyobraźni, którym rządzą słowa

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 04:28
- Słuchowisko to dramat, który dzięki swojej awizualności stanowi odrębną niezależność estetyczną od teatru scenicznego - mówi Justyna Berger-Kwiatek, entuzjastka sztuki radiowej.
rozwiń zwiń