Narodowy Instytut Audiowizualny na straży polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 02:50
- Agnieszka Holland opowiadała o miejscach, które otwierają się, a po jakimś czasie już nie wyobrażamy sobie, że Warszawa, czy inne miasto mogło bez nich istnieć. Mamy nadzieję, że również NInA stanie się taką instytucją - mówi Agnieszka Wolak.
Audio
  • N jak NInA, Narodowy Instytut Audiowizualny (Alfabet kultury/ Jedynka)
Nowa siedziba Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie. NInA ma na celu utrwalanie, archiwizację i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej
Nowa siedziba Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie. NInA ma na celu utrwalanie, archiwizację i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnejFoto: PAP/Rafał Guz

Narodowy Instytut Audiowizualny, w skrócie NInA ma nową, zmodernizowaną siedzibę przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. - Bardzo ważne było dla nas to, by oprócz tego, że budynek jest naszpikowany nowymi technologiami, był aktywny czynnik ludzki, żeby były wokół osoby życzliwe i otwarte, które z przyjemnością pokierują odwiedzającymi - mówi Agnieszka Wolak, rzeczniczka Instytutu.

Portal internetowy Ninateka.pl to ponad 5 tysięcy materiałów filmowych i dźwiękowych, które są zapisami spektakli teatralnych, słuchowisk, filmów dokumentalnych. - Mamy również katalog, czyli wyszukiwarkę archiwum, która jest na stronie internetowej, natomiast materiały w całości są dostępne tylko na Wałbrzyskiej 3/5. Najczęściej z powodów prawnych nie możemy ich umieścić w internecie; tych materiałów jest prawie 10 tysięcy - opowiada rzeczniczka.

Z rozmowy dowiesz się jak wygląda obecnie nowa siedziba NInY oraz jakie cele stawia przed sobą instytucja.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadził: Michał Montowski

Gość: Agnieszka Wolak (rzeczniczka Narodowego Instytutu Audiowizualnego)

Data emisji: 9.06.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/ag

Czytaj także

Opowieść o niezwykłym rodzie Estreicherów

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 09:49
Będąc na rozdrożach kultury wybrali świadomie polską drogę i opuścili dla niej wszelkie inne tropy. Zostali Polakami, z wyboru i z miłości do naszej kultury. Wybór ten nie był wcale łatwy, a jego konsekwencje nie okazały się miłe i bezpieczne. Historia wystawiła za polskość rachunek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino można założyć wszędzie - w szkole i w remizie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 11:39
- Cel projektu "Kino za rogiem" jest taki, żeby wszędzie w Polsce, gdzie to tylko jest możliwe, stworzyć małe, profesjonalne kina dla maksymalnie 60 osób - wyjaśnił w radiowej Jedynce koordynator akcji Grzegorz Molewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jerzy Limon: chciałem przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 11:20
- To w znacznym stopniu mi się udało - stwierdził w radiowej Jedynce anglista, literaturoznawca, pisarz i teatrolog, który w Gdańsku realizuje ideę teatru szekspirowskiego.
rozwiń zwiń