Powrót do źródeł filmu. Akcja "Kino za rogiem"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 04:12
- Ta inicjatywa przypomina, że film został stworzony do kina. Jest to miejsce, w którym można odłączyć się od otaczającej rzeczywistości i spotkać się oko w oko z obrazem - mówi aktor Andrzej Chyra.
Audio
Realizacja misji projektu sieci Kino za Rogiem buduje nową filozofię kina. Odwołuje się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, do pomysłu na kino dla przyjaciół, tanie w obsłudze i utrzymaniu, ale spełniające zarazem wysokie standardy techniczne, dostępne wszędzie
Realizacja misji projektu sieci Kino za Rogiem buduje nową filozofię kina. Odwołuje się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, do pomysłu na kino dla przyjaciół, tanie w obsłudze i utrzymaniu, ale spełniające zarazem wysokie standardy techniczne, dostępne wszędzieFoto: Pixabay

Animator i wizjoner kina Grzegorz Molewski wpadł na pomysł stworzenia akcji "Kino za rogiem", która kino i polskie filmy chce przybliżyć również mieszkańcom małych miejscowości. - Przeanalizowaliśmy, że w Polsce na 2,5 tysiąca gmin kina są w niecałych dwustu i głównie są skupione w dużych miastach. To znaczy, że wielkie połacie kraju są pozbawione możliwości kontaktu z filmem we właściwym środowisku, czyli w estetyce kinowej - opowiada inicjator akcji.

W ten sposób ukuto koncepcję małych, 20-60 osobowych kin. - 60 procent Polaków nie ma dostępu do kin z dwóch powodów: albo nie ma w okolicy kina, albo jest ono za drogie. Jest to ogromna grupa ludzi, która nie rozumie, że istnieje coś takiego jak estetyka kinowa - opowiada Grzegorz Molewski.

W programie rozmawialiśmy również o tym, dlaczego w ramach akcji nie powstają większe kina niż 60 osobowe, co sprawia, że większe kina "są traumatyczne" oraz w jaki sposób można zamówić seans w "Kinie za rogiem". Ponadto Andrzej Chyra opowiadział o filmach, z ktorymi przyjechał na Festiwal Dwa Brzegi (patronat radiowej Jedynki) oraz o najnowszym filmie Jerzego Skolimowskiego "11 minut".

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Andrzej Chyra (reżyser, aktor), Grzegorz Molewski (animator, wizjoner kina, twórca akcji "Kino za rogiem"), Radosław Łabarzewski (animator, twórca akcji "Kino za rogiem"), Grzegorz Cwaliński (dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański)

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/pg

Czytaj także

Wyjątkowa Cara Delevingne w "Papierowych miastach"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 01:34
- Fabuła filmu "Papierowe miasta" jest banalnie prosta. To, co czyni go wyjątkowym, to dobrze zagrana rola głównej bohaterki, w którą wcieliła się Cara Delevingne - mówi Remigiusz Kadelski, krytyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczerość i intymność w "Znam kogoś, kto cię szuka"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 02:34
- Julia w filmie "Znam kogoś, kto cię szuka" mówi o intymnych sprawach w bardzo szczególny sposób, bez epatowania nimi, natomiast jest bardzo w tym otwarta - mówi aktor Andrzej Chyra.
rozwiń zwiń