X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co było przed PKiN? Centrum Warszawy przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 02:11
- Najbardziej efektowna zabudowa była przy ul. Marszałkowskiej. Wielka, Zielna to też były dobre adresy, a im dalej na zachód, tym zabudowa robiła się niższa i skromniejsza - mówi historyk sztuki Magdalena Stopa.
Audio
Parterowa Marszałkowska w latach 50. XX wieku
"Parterowa" Marszałkowska w latach 50. XX wiekuFoto: Wikipedia Commons/Franciszek Karasiewicz

Teren, na którym obecnie stoi Pałac Kultury i Nauki nie jest dobrze opisany w literaturze. - Nie powstała żadna książka na temat tego kwartału, który obejmuje 50 hektarów w centrum miasta. Jedyne, co było na ten temat, to artykuły prasowe, których zresztą było sporo - opowiada Magdalena Stopa, autorka albumu "Przed wojną i pałacem".

By zapełnić istniejącą lukę dziennikarka poszukała osób, które znają te tereny z autopsji i spisała ich wspomnienia. - Marszałkowska, główna arteria dzisiejszej Warszawy, była prawie dwukrotnie węższa. Miała zupełnie inny charakter również z powodu zabudowy, która była całkowicie odmienna - podkreśla gość Jedynki.

Z audycji można dowiedzieć się również, jak wyglądały domy, stojące przy ulicy Marszałkowskiej, dlaczego Warszawa nie była Paryżem północy oraz gdzie dziś znajdziemy zabudowę, która da nam wyobrażenie, jaka była przedwojenna stolica.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Magdalena Stopa (historyk sztuki, dziennikarka, autorka albumu "Przed wojną i pałacem"), Emil Mieszkowski (potomek słynnego rodu Mieszkowskich, kupców handlujących męskimi nakryciami głowy)

Data emisji: 1.09.2015

Godzina emisji: 20.31

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praga jak inna planeta. Magiczna rzeczywistość Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 23:34
- Warszawska Praga to inna planeta. To również inna mentalność ludzi, którzy tam mieszkają - mówi Jerzy Woropiński, autor książki "Moja magiczna Praga".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieobecni znów obecni. "Warszawa będzie mówić w języku jidysz"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 03:50
- Każdy coś dla siebie znajdzie na Festiwalu Singera. Przez te parę dni Warszawa będzie mówić w języku jidysz - mówi Gołda Tencer, dyrektorka festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa Singera - zobacz nieistniejące miasto

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 02:07
- Na Pradze możemy bardziej odczuć atmosferę żydowskiej Warszawy, bo do dziś możemy tam odnaleźć bardzo wyraźne ślady centrum życia żydowskiego - mówi Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, przewodniczka po Warszawie
rozwiń zwiń