Filip Bajon: brak wstydu i tematów tabu to nowa forma dulszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 23:00
- Dulszczyzna jest kwestią postawy, myślenia i sposobu dostosowania się do świata. Obecnie przybrała ona formę zdecydowanego ekshibicjonizmu - mówi reżyser Filip Bajon.
Audio
Tomasz Borkowski jako Zbyszko, Grażyna Barszczewska w roli Dulskiej i Anna Grycewicz jako Hanka podczas próby spektaklu Dulscy z o.o. wg Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Sztukę wyreżyserowała Marta Ogrodzińska
Tomasz Borkowski jako Zbyszko, Grażyna Barszczewska w roli Dulskiej i Anna Grycewicz jako Hanka podczas próby spektaklu "Dulscy z o.o." wg "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Sztukę wyreżyserowała Marta OgrodzińskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Sztuka "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, napisana w ciągu trzech tygodni w 1906 roku, została nazwana przez autorkę "tragifarsą kołtuńską". Przetłumaczono ją na 19 języków, w tym na chiński. Głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej, ukazany przez kompromitację rodziny Dulskich, a historia otrzymuje kolejne współczesne interpretacje w polskim kinie i teatrze.

Klasyczną definicją dulszczyzny byłyby, według dr Łukasza Jurczyszyna, skrywanie prawdy, dwulicowość i hipokryzja. - Dziś jednak negatywne postawy jak egoizm czy dążenie do sukcesu indywidualnego za wszelką cenę okazujemy przed innymi i chwalimy się tym. Nie ma hamulców, postawy skromnej, ani pokory - zauważa socjolog.

Rozmówcy Joanny Sławińskiej mówili o przejawach dulszczyzny w innych krajach, konstrukcji współczesnego społeczeństwa i zagrożeniu hipokryzją w wydaniu pani Dulskiej.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: dr Łukasz Jurczyszyn (politolog, publicysta, analityk i socjolog z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego), Filip Bajon (prozaik, scenarzysta, reżyser m.in. filmu "Panie Dulskie"), Krystyna Janda (aktorka, reżyserka, animatorka kultury)

Data emisji: 29.09.2015

Godzina emisji: 20.29

sm/asz

Czytaj także

Gdynia: wypełnianie pustki strachem w "Body/ Ciało"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 05:14
- Nie wierzę w to, że są ludzie, którzy nie zastanawiają się nad tym, co się dzieje po tym, jak jakaś energia, która nami zarządzała, przestaje istnieć - komentuje film "Body/ Ciało" Janusz Gajos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sicario", czyli rasowe kino sensacyjne

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 02:04
Miasto zwane bestią, niejasne rozkazy, podejrzane typy, strzelaniny i moralne wybory. - Film "Sicario" to wprost rewelacja - podkreśla Michał Montowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Więckiewicz: prywatnie jestem raczej ponurakiem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 18:59
- Posługując się znanym przysłowiem, szklanka jest u mnie do połowy pusta, a nie pełna - mówił w Jedynce aktor.
rozwiń zwiń