"Syn Szawła" brutalnie i szczerze o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 23:46
- Jeżeli jakikolwiek kraj rozumie okrucieństwo nazistów, to jest nim Polska. Chcieliśmy z Laszlo Nemesem, by "Syn Szawła" był brutalnie szczery i opowiadał o Holokauście bez otuchy - mówi aktor Geza Röhrig.
Audio
  • Podwójne "S" jak"Syn Szawła" (Alfabet kultury/ Jedynka)
Gza Rhrig w filmie Syn Szawła
Géza Röhrig w filmie "Syn Szawła"Foto: materiały prasowe

Film Laszlo Nemesa "Syn Szawła" to węgierski kandydat do Oscara, laureat Złotego Globu i canneńskiego Grand Prix. To, co czyni ten obraz wyjątkowym, to nowa forma opowiadania. - Osobnym bohaterem i towarzyszem głównej postaci jest kamera, która stoi zaraz za nim, jest na jego ramieniu. My poniekąd przejmujemy jego perspektywę, również na poziomie formalnym i to o tyle zmienia nasze widzenie, że obserwujemy jedynie wycinek tej rzeczywistości, a wszystko to, co jest w tle, staje się zamazane, niedoświetlone; nie wszystko słyszymy - mówi dr Joanna Ostrowska.

Za sprawą jakich zabiegów formalnych widz czuje oddech Szawła na plecach? Co pomogło w oddaniu rzeczywistości Auschwitz? Dlaczego Laszlo Nemes zdecydował się na taki temat i co chciał osiągnąć realizując film "Syn Szawła"? Z jakich powodów Sonderkommando do dziś jest tematem tabu? O tym więcej w rozmowie, którą poprowadziła Joanna Sławińska .

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: dr Joanna Ostrowska (gender studies, Uniwersytet Warszawski), dr Agnieszka Haska (Żydowski Instytut Historyczny)

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 20.29

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski Żyd obciąża USA o brak reakcji na Holocaust

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 21:16
- Raport Jana Karskiego i jego spotkanie z Rooseveltem były bardzo konkretne. Opowiadały również o tym, co dzieje się o warszawskim getcie i obozie przejściowym w Izbicy Lubelskiej - mówił w Jedynce reżyser Sławomir Grünberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Klezmer" – obraz moralnej degrengolady

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 19:32
Jak II wojna światowa wdzierała się w życie zwyczajnych ludzi? Jakie wywierała na nich piętno? Opowiada o tym Piotr Chrzan w swoim pełnometrażowym debiucie pt. "Klezmer".
rozwiń zwiń