Andrzej Bobkowski i jego twórczość. Wciąga i urzeka stylem

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 14:59
- Podobnie jest malarstwem. Czasami nie wiemy, dlaczego się podoba. Jest po prostu ładne - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego o wystawie "Andrzej Bobkowski. Życie zapisane".
Audio
  • Andrzej Bobkowski i jego twórczość. Wciąga i urzeka stylem (Jedynka/Kultura w radiowej Jedynce)
Barbara i Andrzej Bobkowscy, sierpień 1946
Barbara i Andrzej Bobkowscy, sierpień 1946Foto: ze zbiorów specjalnych Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN

Otwarto ją w 100-lecie urodzin pisarza w warszawskim Muzeum Literatury. Na ekspozycję składa się  korespondencja, zdjęcia i rękopisy Andrzeja Bobkowskiego.

Największą atrakcją wystawy "Andrzej Bobkowski. Życie zapisane" jest oryginalny zeszyt, w którym Bobkowski notował w latach 1940-44 swoje refleksje na temat wojny, sensu życia, filozofii, przeszłości i przyszłości Polski. Pisarz prowadził swój dziennik w czasie  II wojny światowej, przebywając w Paryżu a następnie podróżując rowerem po okupowanej Francji. Zapiski te posłużyły za podstawę "Szkiców piórkiem", jego najsłynniejszej książki. Ukazała się ona po raz pierwszy w 1957 r., nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu.

Kurator wystawy dr Maciej Nowak tłumaczył, że twórczość Bobkowskiego zadziałała na niego, gdy był już na studiach. - Jakby ktoś otworzył okno w dusznym pokoju i zrobił przeciąg. Nie wiedziałem, że można tak pisać o prozaicznej rzeczy jaką jest jazda na rowerze, że można tak odważnie mówić o polskości - przyznał Nowak w rozmowie z Magdaleną Mikołajczuk. Jego zdaniem Bobkowskiego można umieścić w nurcie twórczości Leopolda Tyrmanda i Stefana Kisielewskiego. - Liberałowie, ale konserwatywni. Wolność realizuje się u nich na fundamencie wartości - dodał Nowak.

ALFABET BOBKOWSKIEGO - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA

Andrzej Bobkowski był też fotografikiem. - W jednym z listów sprzed września 1939 roku (Bobkowscy wyjechali z Polski w marcu 1939 roku) pisał, że nauczył się kadrować rzeczywistość. Chodził po Paryżu i chwytał obrazy, które później opracowywał. To był wstęp do "Szkiców piórkiem"- powiedział Nowak.

Po wojnie, w 1948 roku, Bobkowscy wyemigrowali do Gwatemali. Z tego okresu życia pochodzą kartki pocztowe Andrzeja Bobkowskiego. Ilustrują egzotykę. Na gęsto zapisanych mikroskopijnym pismem kartkach są m.in. kobiety z Gwatemali w tradycyjnych strojach i krajobrazy. - Grafia pisma jest dziełem artystycznym. Jest ono bardzo drobne i z daleka wydaję się być nie do przeczytania. To jest rodzaj grafiki. Trzeba też docenić walory estetyczne, nie tylko merytoryczne - dodał prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Wystawa "Andrzej Bobkowski. Życie zapisane" można zwiedzać w warszawskim Muzeum Literatury do 31 grudnia 2013 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Magdaleny Mikołajczuk o życiu i twórczości Andrzej Bobkowskiego z prof. Andrzejem Stanisławem Kowalczykiem oraz dr Maciejem Nowakiem.

tj

/


Czytaj także

Stefan Kisielewski w RWE: nieważne, gdzie się mówi, lecz co się mówi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 11:40
Czapski, Gombrowicz, Tyrmand, Wierzyński, Herling-Grudziński, Miłosz, Rubinstein - to niektóre z tysięcy głosów, które zagościły przed mikrofonem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Archiwalne nagrania dostępne są w specjalnym serwisie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pilch: uważam się za pisarza religijnego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 09:55
Gościem audycji "Klub Trójki" był Jerzy Pilch. Pisarz rozmawiał z Barbarą Marcinik na temat swojej nowej książki pod tytułem "Wiele demonów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor "Prawdy o sprawie Harry'ego Queberta": być może to szczyt mojej kariery

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:00
- Sukces nieodłącznie wiąże się z zawiścią i zazdrością, ale zdaję sobie sprawę, że jest ulotny. Cieszę się, że osiągnąłem go w wieku 28 lat i cieszę się nim w tej chwili - powiedział w radiowej Jedynce szwajcarski pisarz Joël Dicker, autor bestsellerowej powieści "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matthew Tyrmand: wiedzę o ojcu czerpię z książek

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 23:40
Leopold Tyrmand był znany z kolorowego życia i upodobania do kolorowych skarpetek. Dla syna pisarz to przede wszystkim LT. Miał zaledwie cztery lata, gdy zmarł znany pisarz, więc o tym jakim ojciec był człowiekiem Matthew Tyrmand dowiedział się czytając na jego temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chuligan wolności" - wystawa poświęcona Andrzejowi Bobkowskiemu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 21:10
Fotografie pisarza Andrzeja Bobkowskiego, jego prywatne listy, a także przedmioty przywiezione z Paryża i Gwatemali udostępniła Biblioteka Jagiellońska w Krakowie.
rozwiń zwiń