I Maraton Słuchowisk Teatralnych - kawałek radiowej kuchni od środka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 14:47
- Będziemy mieli okazję wysłuchać kilku tekstów radiowych na żywo i obserwować jak pracują aktorzy, muzycy oraz reżyser - mówi dr hab. Jacek Kopciński, organizator I Maratonu Słuchowisk Teatralnych.
Audio
  • I Maraton Słuchowisk Teatralnych - kawałek radiowej kuchni od środa (Magazyn sztuk wszelkich/Jedynka)
W niedzielę w Instytucie Teatralnym będzie można zobaczyć jak wygląda nagrywanie słuchowiska radiowego. Na zdjęciu reżyser Wojciech Modestowicz (L) i realizator dźwięku Andrzej Brzoska (P)
W niedzielę w Instytucie Teatralnym będzie można zobaczyć jak wygląda nagrywanie słuchowiska radiowego. Na zdjęciu reżyser Wojciech Modestowicz (L) i realizator dźwięku Andrzej Brzoska (P)Foto: Wojciech Kusiński/PR

"Nasłuchiwanie", bo takim hasłem opatrzona jest impreza, odbędzie się w niedzielę 7 grudnia w Instytucie Teatralnym w Warszawie w godzinach 12.00 - 19.00. - Chcieliśmy pokazać zarówno dramaturgię dawniejszą, jak i nową. Zbigniew Herbert i Ireneusz Iredyński to ojcowie nowoczesnego słuchowiska radiowego w Polsce. Młodzi autorzy będą natomiast reprezentowani przez Mariusza Bielińskiego, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, Rafała Wojasińskiego i Tomasza Mana - informuje w Jedynce dr hab. Jacek Kopciński.

Maraton rozpocznie słuchowisko "Drugi pokój" Zbigniewa Herberta, które twórcy zaprezentują na żywo. - Chcemy opuścić zasłonę, która uniemożliwia nam zajrzenie do radiowej kuchni. Reżyser Paweł Łysak będzie zatrzymywał akcję, a być może także ją komentował. Sam dokładnie nie wiem, co się wydarzy - przyznaje gość Jedynki.

Na żywo obejrzeć będzie można również "Dzisiaj się tak nie tańczy" Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza. Emisja pozostałych słuchowisk zostanie natomiast wzbogacona o specjalnie przygotowane na tę okazję przez Bognę Podbielską wizualizacje. - Będą one skupiać nasz wzrok, ale nie oderwą naszej uwagi od dźwięków. To będzie eksperyment - podkreśla przedstawiciel Instytutu Badań Literackich PAN.

Dzień po zakończeniu I Maratonu Słuchowisk Teatralnych, 8 grudnia w Instytucie Badań Literackich PAN odbędzie się sesja naukowa poświęcona dramaturgii radiowej Zbigniewa Herberta i współczesnych twórców "Na głos - ze słuchu - w wyobraźni".

***

Rozmawiała: Dorota Kołodziejczyk

Gość: dr hab. Jacek Kopciński (kierownik Ośrodka Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym Instytutu Badań Literackich PAN)

Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 20.17

Materiał został wyemitowany w audycji "Magazyn sztuk wszelkich".

pg/ag

Czytaj także

"Matysiakowie" to także Wy! 3000. odcinków radiowej sagi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 15:00
- Przeżyliśmy razem szmat czasu, począwszy od październikowej odwilży lat 50. aż do dziś, kiedy żyjemy w zupełnie innym kraju. Ani się obejrzeliśmy, jak na ulicy Dobrej wyrosło piąte już pokolenie Matysiaków. A może jest ich więcej? - mówił Gienek Matysiak, czyli Andrzej Blumenfeld w 3000. odcinku radiowej sagi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Wojtyszko: praca w Teatrze Polskiego Radia przypomina romans

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 12:00
- Nagle wybucha, wydarza się i zostaje na zawsze w sferze emocji. Chciałoby się, aby trwał dłużej, ale nie może - mówił w radiowej Jedynce reżyser, laureat ubiegłorocznej nagrody im. Don Kichota za debiut w Teatrze Polskiego Radia.
rozwiń zwiń