Życie, którego nigdy nie było. Sztuka na rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 00:10
- "Ciekawa pora roku" nie opowiada o bohaterskich czynach, a o ludzkich losach. O tym, kim mogłyby zostać w przyszłości dzieci, które zginęły w Powstaniu Warszawskim - mówi reżyserka spektaklu Agata Duda-Gracz.
Audio
  • Najważniejsze wydarzenia kulturalne tygodnia (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Tamtego lata gwiazdy były jaśniejsze. Chmury wisiały niżej, a w powietrzu było gęsto od chceń. Od miłości i tęsknoty. Od strachu i nadziei. Od dziecięcych marzeń...
Tamtego lata gwiazdy były jaśniejsze. Chmury wisiały niżej, a w powietrzu było gęsto od chceń. Od miłości i tęsknoty. Od strachu i nadziei. Od dziecięcych marzeń...Foto: Materiały prasowe

W związku z obchodami 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na specjalny spektakl "Ciekawa pora roku". Opowiada ono o losach niemożliwych, niespełnionych, przerwanych z powodu wyroków historii. W niewielkiej przestrzeni MPW po raz pierwszy zagra 26 aktorów. - Chciałam zrobić pełnowymiarowe przedstawienie z muzyką, ruchem, słowem, dramatem, opowieścią; z tym, co w ludziach śmieszne i w zdarzeniu straszliwe. Spektakl, który nikogo ani niczego nie ocenia, który jest absolutną manifestacją antywojny - opowiada Agata Duda-Gracz.

Gość Jedynki podkreśla, że nie interesuje jej polityka, a wyreżyserowany przez nią spektakl jest wyłącznie o człowieku. - Jest to pejzaż ze sztafażem z wojną w tle - mówi reżyserka.  

Agata Duda-Gracz opowiadała również w audycji, w jaki sposób udało jej się okiełznać przestrzeń Muzeum Powstania Warszawskiego i co wysiłek ekipy teatralnej ma wspólnego z życiem muszki owocówki.

***

Tytuł audycji: Magazyn Sztuk Wszelkich

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Agata Duda-Gracz (reżyserka i scenografka teatralna), Jan Klata (reżyser teatralny, dramaturg), Jerzy Trela (aktor teatralny, filmowy i telewizyjny), Karolina Krzywicka (kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku), Iwona Nowicka (iranistka i tłumaczka poezji perskiej), Tomasz Schimscheiner (aktor)

Data emisji: 30.07.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/pg

Czytaj także

Świetliste, kolorowe, ekspresyjne. Obrazy Juliusza Joniaka

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 14:23
- Jego obrazy są ekspresyjne i dynamiczne. Czuje się wiatr, słońce, niepokój i Juliusz Joniak potrafi to wszystko oddać - mówi Zbigniew Kazimierz Witek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślady ludzi. Artystyczne świadectwo życia w dżungli

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 14:13
Polski artysta pojechał do Sao Paulo, brazylijski fotograf przyjrzał się polskim miastom. Wraz z nimi przedzieramy się przez miejskie dżungle i zastanawiamy się, co dalej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Instytut Audiowizualny na straży polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 02:50
- Agnieszka Holland opowiadała o miejscach, które otwierają się, a po jakimś czasie już nie wyobrażamy sobie, że Warszawa, czy inne miasto mogło bez nich istnieć. Mamy nadzieję, że również NInA stanie się taką instytucją - mówi Agnieszka Wolak.
rozwiń zwiń