Kopara opada, czyli Szekspir w wydaniu szalonym

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 13:18
- Tekst napisany 11-zgłoskowcem, oprawa muzyczna na instrumentach recyklingowych i bębnach, a także śmiech z siebie samych - wyjątkowe wydarzenie na Festiwalu Szekspirowskim zapowiada reżyser Krzysztof Grabowski.
Audio
  • Najciekawsze wydarzenia 19. Festiwalu Szekspirowskiego (Magazyn Sztuk Wszelkich)
W piątek (7.08) swoją festiwalową premierę będzie miał spektakl Wesołe kumoszki z Windsoru w reż. Pawła Aignera, który jest koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże.
W piątek (7.08) swoją festiwalową premierę będzie miał spektakl "Wesołe kumoszki z Windsoru" w reż. Pawła Aignera, który jest koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże. Foto: mat. prasowe Teatru Wybrzeże

Spektakl "Kopara opada: 25 lat budowy GTS" podsumowuje najistotniejsze i najbardziej spektakularne wydarzenia, które towarzyszyły budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - gospodarza Festiwalu Szekspirowskiego - przez 25 lat. Zaproszeni z całej Polski aktorzy oraz dodatkowe projekcje "opowiedzą" tak znamienne punkty w historii gdańskiej placówki, jak zjazd Hamletów na zaproszenie Andrzeja Wajdy. - Lubimy się śmiać sami z siebie i chcemy to pokazać - dodaje Grabowski. 

Jubileuszu dopełnia przygotowanie pierwszej produkcji GTS na scenę szekspirowską – "Wesołe kumoszki z Windsoru" z Katarzyną Figurą w roli Pani Chybcik oglądać można także w trakcie festiwalu.

Z kolei w nurcie Szekspiroff oglądać można serial teatralny "FOTOPLASTIKON OBIEKT 004", którego twórcy wciągają nas w historie miłosne z rożnych sztuk Szekspira, a widzowie śledzą całość jedynie przez szpary niczym w fotoplastikonie. - Zależało mi, by pokazać relacje par i na rożne strony je "powykręcać". Dla mnie "Sen nocy letniej" wcale nie jest zabawny - mówi reżyserka Ewelina Ciszewska. Dodajmy, że kolejne epizody serialu obywają się... bez słów.

***

Przygotowała: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Ewelina Ciszewska (reżyserka teatralna), Krzysztof Grabowski (reżyser, koordynator nurtu SzekspirOFF na 19. Festiwalu Szekspirowskim)

Data emisji: 6.08.2015

Godzina emisji: 20.14

Materiał został wyemitowany w audycji "Magazyn Sztuk Wszelkich"

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szekspir i szaleństwo, które przywraca światu naturalny kształt

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 03:10
- Bardzo ważny był dla nas motyw odwrócenia porządków. Szaleństwa, w którym błazen jest mądrzejszy od króla - mówi Jan Klata, reżyser "Króla Leara". Spektakl pokazany zostanie podczas XIX Festiwalu Szekspirowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamlet w kosmicznym wirze, z którego nie ma wyjścia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 02:13
- Hamlet Szekspira okazuje się być uniwersalnym i rozpoznawalnym w każdej kulturze dramatem - mówi w Jedynce reżyser Grzegorz Bral.
rozwiń zwiń