Noblistka Swietłana Aleksijewicz oddaje głos kobietom

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 01:59
- Opowieści kobiet zawsze wywoływały we mnie wzruszenie, słuchałam ich ze łzami w oczach. Natomiast wojna znana z książek i historie kombatantów nie poruszają w taki sposób - mówi Swietłana Aleksijewicz, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla.
Audio
  • Rozmowa o twórczości tegorocznej laureatki nagrody Nobla w dziedzinie literatury (Magazyn Sztuk Wszelkich/ Jedynka)
Białoruska pisarka i dziennikarka Swiatłana Aleksijewicz została laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Za jej polifoniczne dzieła - pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach - uzasadniła werdykt sekretarz Akademii Szwedzkiej - Sara Danius
Białoruska pisarka i dziennikarka Swiatłana Aleksijewicz została laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. "Za jej polifoniczne dzieła - pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach” - uzasadniła werdykt sekretarz Akademii Szwedzkiej - Sara DaniusFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Po raz pierwszy to prestiżowe wyróżnienie trafiło do autora reportaży i również po raz pierwszy do literata z Białorusi. Aleksijewicz pisze o Rosji, republikach postsowieckich oraz problemach pokomunistycznych społeczeństw.

Jedna z jej książek "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" opowiada o wojnie z perspektywy kobiet. - Męski świat o wielu rzeczach nie pamięta, raczej myśli globalnie o rozkazach i głównych wydarzeniach. Ona natomiast pamięta wszystkie odcienie, o delikatności uczuć, o szczegółach i drobiazgach - opowiada Swietłana Aleksijewicz. Jak dodaje, związane to jest z tym, że żyjemy w męskim świecie, w którym stosunek do kobiet jest pobłażliwy.

Noblistka mówiła również o zaskakujących zwierzeniach żołnierek, zdradziła co było najgorsze dla kobiet, które poszły na wojnę i dlaczego książka "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" nie spodobała się opisanym w niej bohaterkom.

***

Tytuł audycji: Magazyn Sztuk Wszelkich

Prowadzi: Anna Stempniak  

Goście: Swietłana Aleksijewicz (pisarka, tegoroczna Noblistka w dziedzinie literatury), Joanna Szczepkowska (aktorka, reżyserka), Karolina Sakowicz (kuratorka wydarzenia urodzinowego Made in POLIN)

Data emisji: 8.10.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz laureatką literackiej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 14:38
Swietłana Aleksijewicz to białoruska pisarka i dziennikarka, która krytykuje politykę prezydenta Aleksandra Łukaszenki. W swej karierze pisała też o II wojnie światowej i Czarnobylu. W uzasadnieniu czytamy, że wyróżniono ją za "polifoniczne dzieła, które są hołdem dla cierpienia i odwagi w naszych czasach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda dla Aleksijewicz "najsłuszniejszą decyzją". Komentarze po przyznaniu literackiego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 15:10
- Kobieca czułość dla świata, wrażliwość - czasami aż czytelniczo nieznośna, czujność, czułość - tak twórczość Swietłany Aleksijewicz - Andrzej Stasiuk komentuje przyznanie literackiej nagrody Nobla pisarce z Białorusi Swietłanie Aleksijewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureatka literackiego Nobla: spróbujmy żyć w godnym państwie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 18:00
Swietłana Aleksijewicz - laureatka literackiej Nagrody Nobla z Białorusi powiedziała Polskiemu Radiu, że dla jej kraju lepiej byłoby, aby zwrócił się w stronę Unii Europejskiej. Pisarka obawia się jednak, że nikt Białorusi na to nie pozwoli. Ma jednak nadzieję, że nagroda Królewskiej Akademii będzie promocją Białorusi w wielu krajach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz: nie pójdę na wybory prezydenckie, Białorusini powinni znaleźć swój gandyzm

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 19:00
Laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz powiedziała, że lepiej byłoby, aby Białoruś zwróciła się w stronę Unii Europejskiej niż euroazjatyckiej. Wyraziła przekonanie, że Białorusini powinni znaleźć swój własny gandyzm, by żyć w godnym kraju. Podkreśliła, że zawsze trudno jest pozostać uczciwym człowiekiem i zaapelowała o męstwo i odwagę.
rozwiń zwiń