"Onirica" - opowieść o snach, będących ukojeniem

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 02:01
- Jestem realistą, przyglądam się, rozmawiam ze starymi mistrzami, żeby zrozumieć świat. Widzę, że on idzie w stronę, która jest zdecydowanie zła - uważa twórca filmu "Onirica" Lech Majewski.
Audio
  • Recenzja filmu "Nocny pościg" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "Chłopak z sąsiedztwa" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Zapowiedź 12 Festiwalu Kina Niemego (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "Jak całkowicie zniknąć" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "Heavy Mental" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Rozmowa na temat 10. edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "Onirica" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Najważniejsze wydarzenia filmowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Bohaterem filmu Onirica jest Adam. Mężczyzna przeżył tragedię - jego żona i przyjaciel zginęli w wypadku, a on ledwo uszedł z życiem. Od tamtej dręczą go koszmary, które zaczynają się spełniać.  (Kadr z filmu Lecha Majewskiego)
Bohaterem filmu "Onirica" jest Adam. Mężczyzna przeżył tragedię - jego żona i przyjaciel zginęli w wypadku, a on ledwo uszedł z życiem. Od tamtej dręczą go koszmary, które zaczynają się spełniać. (Kadr z filmu Lecha Majewskiego) Foto: mat.promocyjne

Film "Onirica" Lecha Majewskiego odnosi się w metaforyczny sposób do wydarzeń w Polsce 2010 roku, co reżyser skojarzył ze scenami z "Boskiej Komedii" Dantego. - Dzieło Dantego dostarcza niesamowitą ilość wizualnych bodźców - mówi twórca obrazu, który wszedł na ekrany kin w piątek (17.04)

Joanna Sławińska i Artur Cichmiński zgadzają się, że "Onirica" nie przygnębia, pomimo katastrof, do których się odnosi. - Lech Majewski jest malarzem obrazu ekranowego i w filmie dominują wszelkiego rodzaju wizje - uważa krytyk filmowy. Wizualna strona obrazu, zdaniem Artura Cichmińskiego, jest istotniejsza od samej fabuły.

W audycji zostały też omówione pozostałe kinowe premiery weekendu, w tym debiut Sebastiana Buttnego "Heavy Mental" oraz film Przemysława Wojcieszka "Jak całkowicie zniknąć". Na ekrany kin wszedł również thriller z Jennifer Lopez "Chłopak z sąsiedztwa" i kryminał z Liamem Neesonem "Nocny pościg".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Joanna Sławińska

Goście: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Przemysław Stępień (dyrektor 10. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera), Lech Majewski (reżyser, malarz, poeta), Sebastian Buttny (reżyser, scenarzysta, montażysta, fotograf)

Data emisji: 17.04.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/tj

Czytaj także

Przebudzenie włoskiego kina. Cień Felliniego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 09:35
Włoskie kino zaczyna się odradzać po latach zapaści. Filmów jest więcej, są lepsze i chętniej oglądane. Nasza kinematografia coraz wyraźniej nawiązuje do złotego okresu włoskiego kina - zauważyła Paola Ciccolella z Włoskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Onirica". Lech Majewski o Polsce obrazami jak z Dantego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 19:02
- Traktuję Dantego bardziej jak malarza niż poetę. On tworzy, wręcz narzuca na odbiorcę sieć bardzo intensywnych obrazów - mówi reżyser o swoim najnowszym filmie inspirowanym "Boską komedią".
rozwiń zwiń