Biali ludzie jak Marsjanie w "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 00:12
- "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi" to najlepszy film tego weekendu, który niezwykle trzyma w napięciu, porządkuje to, co mamy w głowie i mówi o rzeczach, o których nie chcemy myśleć i których nie chcemy widzieć - mówi prowadzący Michał Montowski.
Audio
  • Zaproszenie na 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "W samym sercu morza" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "Kim jest Michael" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "Mama" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "Kochajmy się od święta" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Najważniejsze wydarzenia filmowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "Autorki" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
  • Recenzja filmu "Aktorka" (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Hubert Sauper oblatuje wschodnią Afrykę skonstruowanym domowym sposobem samolocikiem, którym przylatuje aż z Francji. Choć widok wehikułu wywołuje salwy śmiechu wśród lokalnych notabli, to dzięki niemu reżyser unika roli aroganckiego białego podbijającego Czarny Ląd w klimatyzowanym land cruiserze czy prywatnym odrzutowcu
Hubert Sauper oblatuje wschodnią Afrykę skonstruowanym domowym sposobem samolocikiem, którym przylatuje aż z Francji. Choć widok wehikułu wywołuje salwy śmiechu wśród lokalnych notabli, to dzięki niemu reżyser unika roli aroganckiego białego podbijającego Czarny Ląd w klimatyzowanym land cruiserze czy prywatnym odrzutowcuFoto: Against Gravity/mat. pras.

Dokument "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi" to nagrodzona na festiwalach w Sundance i Berlinie brawurowa relacja z powstania najmłodszego państwa świata, Sudanu Południowego. Jej autorem jest Hubert Sauper, nominowany do Oscara za głośny "Koszmar Darwina" o tragedii rybaków znad jeziora Wiktorii. - Jesteśmy waszymi przyjaciółmi czy też przybywamy w zamiarach pokojowych to zdania, które zawsze wypowiadają w kinie Marsjanie, lądujący na naszej planecie. To film o współczesnym kolonializmie i to takim, który bezczelnie mówi, że tak naprawdę nim nie jest - mówi Michał Montowski.

Ten tydzień obfituje w premiery filmowe, choć są one bardzo nierówne. Które obrazy, poza "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi" warto zobaczyć? Jakie filmy zdobyły najmniej "jedynek"? Co oferuje widzom festiwal Watch Docs? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 4.12.2015

Godzina emisji: 20.14

sm/ag

Czytaj także

"Sicario", czyli rasowe kino sensacyjne

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 02:04
Miasto zwane bestią, niejasne rozkazy, podejrzane typy, strzelaniny i moralne wybory. - Film "Sicario" to wprost rewelacja - podkreśla Michał Montowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Makbet" jak "Gra o tron". Czy to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 23:56
Czy filmowy "Makbet" to propozycja tylko dla fanów Szekspira? - To jest film, który po prostu trzeba zobaczyć - zachęca prowadzący, Michał Montowski.
rozwiń zwiń