"Scena ciszy". Ofiary ludobójstwa mają głos

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 16:45
Rodzina, która przetrwała ludobójstwo w Indonezji w latach 60., stawia czoło mężczyźnie odpowiedzialnemu za śmierć jednego z ich braci. To fabuła dokumentu Joshuy Oppenheimera "Scena ciszy".
Audio
  • Reżyser Michał Rogalski o swoim filmie "Letnie przesilenie", który jest opowieścią o dorastaniu w czasie wojny, o pierwszej miłości i oportunizmie (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • "Cloverfield Lane 10" - dramat sciencie-fiction o kobiecie, która nagle budzi się w schronie... (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
  • "Niewygodna prawda" - biograficzny film o dziennikarskim śledztwie ujawniającym szokujące dokumenty z czasów prezydentury G. W. Busha (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • "Szefowa" - kobieta wychodzi z więzienia i postanawia na nowo zacząć karierę... (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • "Scena ciszy" - dokument o masakrze dokonanej w Indonezji w latach 60. (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • "Łowcy miodu" - polski dokument o roli pszczół w ekosystemie Ziemi (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • "Udar słoneczny" - rosyjski romans z rewolucją w tle (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Fragment plakatu do filmu Scena ciszy
Fragment plakatu do filmu "Scena ciszy"Foto: Mat. pras. (fragment plakatu)

Reżyser oddaje głos tym, którzy są po stronie ofiar. Głównym bohaterem jest Adi Rukun, brat zamordowanego Ramliego, który jest optykiem i pod pretekstem badania wzroku odwiedza kolejnych oprawców. Rozmawia z nimi normalnie, do momentu, gdy temat schodzi na morderstwo brata. - Wtedy do głosu dochodzi relatywizm, niektórzy zamykają się w sobie, proszą Oppenheimera, żeby wyłączył kamerę, inni wręcz przeciwnie - inscenizują na nowo przebieg masakry - mówi Artur Cichmiński, krytyk filmowy.

Prowadzący i jego gość ocenili także inne premiery tego tygodnia: "Cloverfield Lane 10", "Niewygodne prawdy", "Szefowa", "Łowcy miodu" i "Udar słoneczny". A reżyser Michał Rogalski opowiedział o swoim filmie "Letnie przesilenie".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy) i Michał Rogalski (reżyser)

Data emisji: 21.04.2016

Godzina emisji: 22.09

mg/kk

Czytaj także

"Syn Szawła" - film, który odmienia widza

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 23:58
Wśród najciekawszych premier tygodnia są m.in. poruszający "Syn Szawła" i znakomita animacja "Anomalisa". -Rzadko zdarzają się tak dobre filmy. Trzeba je odnotować i pójść do kina - zachęca prowadzący, Michał Montowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Carol". Subtelnie o miłości między dwiema kobietami

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 14:55
Amerykańsko-brytyjski melodramat "Carol" wchodzi właśnie na ekrany kin. - To film do przeżywania, kontemplowania, nie porywa fabułą, ale atmosferą - mówi krytyk filmowy Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dama w vanie". Maggie Smith w świetnej formie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 12:50
Brytyjski dramat to historia przyjaźni między pewnym mężczyzną (Alex Jennings) a ekscentryczną staruszką (Maggie Smith) mieszkającą w samochodzie na podjeździe jego domu.
rozwiń zwiń