Jan A.P. Kaczmarek o festiwalu filmu, muzyki i idei

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 16:20
Kompozytor i laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" jest także twórcą festiwalu Transatlantyk, który przeniósł się z Poznania do Łodzi. - To miasto o ogromnym potencjale filmowym - mówi Jan A.P. Kaczmarek.
Audio
  • Jan A.P. Kaczmarek o festiwalu Transatlantyk (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Artur Zaborski ocenia premiery tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Jan A.P. Kaczmarek
Jan A.P. KaczmarekFoto: Wojciech Kusiński

Podczas festiwalu Transatlantyk można nie tylko obejrzeć filmy, ale także podyskutować na palące tematy społeczne czy... dobrze zjeść!

- Kiedy zaczynałem tworzyć Transtlantyk, koncept polegał na tym, by był to festiwal filmu, muzyki, ale także idei społecznych, kulturowych czy politycznych. Stąd dyskusje - wyjaśnia. Przybliża też ideę "kina kulinarnego", które jest znakiem rozpoznawczym Transatlantyku. - Po seansie publiczność przechodzi do restauracji, gdzie gotuje fenomenalny kucharz zainspirowany danym filmem. W tym roku festiwal pięciu kolacji zacznie Modest Amaro.

Do Łodzi przyjedzie też urodzona we Francji aktorka Irène Jacob, która grała m.in. w filmach Krzysztofa Kieślowskiego "Podwójne życie Weroniki" i "Trzy kolory. Czerwony". Jan A.P. Kaczmarek zaprasza także na muzyczne wydarzenia festiwalu i do kina zbudowanego z... 50 łóżek!

Transatlantyk potrwa od 23 do 30 czerwca w Łodzi. Filmem otwarcia będzie "Nieznajoma dziewczyna", a filmem zamknięcia - "Ostatnie dni na pustyni".

W audycji rozmawialiśmy także o premierach filmowych tego tygodnia.

***

Tytuł audycji: "Magazyn bardzo filmowy" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor, twórca i szef festiwalu filmowego Transatlantyk); Artur Zaborski (krytyk filmowy)

Data emisji: 16.06.2016

Godzina emisji: 15.14

mg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"21 x Nowy Jork". Portret miasta i jego mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 15:41
29 maja, podczas otwarcia 56. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, odbędzie się premiera najnowszego filmu Piotra Stasika. - Nie chciałem robić filmu w Nowym Jorku, to on przyszedł do mnie - mówi reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Docs Against Gravity - święto dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 16:00
Pokazem nowego filmu Wernera Herzoga rozpoczyna się dziś (12.05) 13.Millennium Docs Against Gravity. W dokumencie "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci" reżyser przygląda się zjawisku internetu z właściwą sobie ironią, ale i ciepłem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ikona" Wojciecha Kasperskiego - film o poszukiwaniu duszy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 18:19
- Zagłębiamy się w nim, jaki jest wspólny mianownik między nami (twórcami), bohaterami oraz odbiorcami filmu. Zrobiliśmy go po to, aby znaleźć coś, co może nas połączyć. Ten film ma być mostem - mówił w Jedynce Wojciech Kasperski, reżyser filmu "Ikona".
rozwiń zwiń