"Ostatnia rodzina". Wielowarstwowi Beksińscy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 14:20
Film "Ostatnia rodzina" opowiada o 28 latach życia rodziny Beksińskich: malarza, rzeźbiarza i fotografika Zdzisława, jego żony Zofii i ich syna, radiowca Tomasza.
Audio
  • Krytycy filmowi oceniają "Ostatnią rodzinę" (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Ostatnia rodzina
Kadr z filmu "Ostatnia rodzina"Foto: Kino Świat/Hubert Komerski

Andrzej Kołodyński, redaktor naczelny miesięcznika "Kino", przyznaje, że dzieło Jana Matuszyńskiego ma trzy warstwy. - Pierwsza to obraz zwyczajnej, polskiej rodziny mieszkającej w okropnym bloku. Druga - to wewnętrzne stosunki w tej rodzinie, w której nie brakuje nuty szaleństwa, a trzecia - to warstwa wielkiej, wielkiej sztuki - przekonuje.

Z kolei krytyk filmowy Artur Cichmiński zwraca uwagę na to, że dla niego jest to film przede wszystkim o miłości. - To historia miłości niezwykle trudnej, ale też bardzo głębokiej. Bezwzględnie bardzo dobre kino - ocenia.

Obraz otrzymał Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni, a odtwórca roli Zdzisława Beksińskiego, Andrzej Seweryn, został nagrodzony w Locarno Srebrnym Lampartem. W audycji wyemitowaliśmy wywiad Joanny Sławińskiej z tym aktorem, a także fragment ostatniej audycji Tomasza Beksińskiego nadanej w radiowej Trójce w nocy 11/12 grudnia 1999 roku.

W audycji eksperci ocenili też inne filmy, wchodzące właśnie do kin: amerykański thriller "Nie oddychaj", kubańsko-irlandzki dramat "Viva" oraz dwa dokumenty: "Serce psa" i "Argentyna, Argentyna".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Andrzej Kołodyński (redaktor naczelny miesięcznika "Kino") i Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 21.05

mg/ei

Czytaj także

"Ostatnia Rodzina". Portret zbiorowy Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 19:14
- Od początku interesowała mnie perspektywa rodzinna i to, jak Beksińscy funkcjonowali jako tzw. podstawowa jednostka społeczna, a nie poszczególne osobowości - mówi Jan P. Matuszyński, reżyser filmu "Ostatnia Rodzina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnia rodzina" i trudne relacje u Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 23:04
- Nie chodziło o to, by zrobić komuś przykrość, szukać winnych czy stawiać puentę, dlaczego Tomek Beksiński popełnił samobójstwo, tylko opowiedzieć głębiej o relacjach tej rodziny - mówi aktor, Dawid Ogrodnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Seweryn: Zdzisław Beksiński był ciągle w drodze

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 16:00
- Każdy z nas ma swój wewnętrzny świat niedostępny dla innych, cokolwiek by się nie działo - mówi w Jedynce Andrzej Seweryn, który w filmie "Ostatnia rodzina" wcielił się w postać Zdzisława Beksińskiego.
rozwiń zwiń