"Prosta historia o morderstwie" - zabawa w filmową łamigłówkę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 11:12
- W kinie bardzo szybko się nudzę, potrzebuję wielu bodźców na sekundę. Stąd ten pomysł, żeby przez 1,5 godziny utrzymać widza w napięciu, żeby cały czas zastanawiał się: kto zabił? - mówi Arkadiusz Jakubik, reżyser "Prostej historii o morderstwie".
Audio
  • Arkadiusz Jakubik o "Prostej historii o morderstwie" i recenzja jego filmu (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Ja, Daniel Blake" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Sarajewo" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • O programie 7. American Film Festival we Wrocławiu i 1. Festiwalu Filmów Ukraińskich (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Prosta historia o morderstwie. Na zdjęciu Andrzej Chyra (L) i Filip Pławiak (P)
Kadr z filmu "Prosta historia o morderstwie". Na zdjęciu Andrzej Chyra (L) i Filip Pławiak (P)Foto: materiały prasowe/Kino Świat

Drugi, po "Prostej historii o miłości" (2010), film nakręcony przez Arkadiusza Jakubika wszedł na ekrany kin w piątek 21 października. To opowieść o patologicznej rodzinie, w której ojciec (Andrzej Chyra) i najstarszy syn (Filip Pławiak) są policjantami.

Arkadiusz Jakubik Proponuję widzowi coś w rodzaju inteligentnej zabawy w filmową łamigłówkę.

- Dla mnie najważniejsze było to, aby ten dramat obyczajowy ubrać w garnitur kryminalnego thrillera. Puntem wyjścia do opowiedzenia tej pierwszej warstwy narracyjnej była przemoc domowa, ale według mnie ten film jest o czym innym. To próba głębokiego wniknięcia w toksyczne relacje rodzinne. Próba wzięcia pod lupę tej najmniejszej komórki społecznej, jaką jest rodzina. Myślę, że to ciekawa podróż, w którą można wyruszyć razem z widzem - tłumaczy reżyser.

Jak Arkadiusz Jakubik, na co dzień aktor, poradził sobie z prowadzeniem odtwórców głównych ról w filmie "Prosta historia o morderstwie", dowiesz się z nagrania audycji.

W audycji omówione zostały także dwie inne kinowe premiery: "Ja, Daniel Blake" w reż. Kena Loacha (Złota Palma w Cannes w 2016 r.) i "Śmierć w Sarajewie" w reż. Danisa Tanovica (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie w 2016 r.). Ponadto poznać można było program 7. American Film Festival we Wrocławiu (25-30 października) oraz 1. Festiwalu Filmów Ukraińskich w kinie Iluzjon w Warszawie (20-23 października).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Jakub Socha (krytyk filmowy), Arkadiusz Jakubik (reżyser, aktor), Urszula Śniegowska (dyrektor artystyczna American Film Festival), Beata Bierońska-Lach (pomysłodawczyni Festiwalu Filmów Ukraińskich)

Data emisji: 20.10.2016

Godzina emisji: 21.11

pg/mg

Czytaj także

Czy "Wołyń" to uniwersalne kino?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 12:30
- Byłam na dwóch seansach i widziałam ludzi, którzy wytrzymywali tę dawkę napięcia i okrucieństwa. To mi każe sądzić, że ten film potrafi mówić o rzeczach trudnych w sposób zrozumiały i uniwersalny - mówi krytyk Anna Serdiukow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagubieni". Petr Zelenka o narodowym paradoksie Czechów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 12:28
- Powodem, dla którego nakręciłem ten film był mit wokół układu monachijskiego. Chciałem wyrazić zdanie w kwestii tego wydarzenia - mówi Petr Zelenka, reżyser filmu "Zagubieni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Więckiewicz o pracy z Jimem Carreyem: fajnie się zderzyć z dobrym aktorem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 17:34
Publiczność Warszawskiego Festiwalu Filmowego miała okazję jako pierwsza zobaczyć film "True Crimes" ("Prawdziwe Zbrodnie"). Data kinowej premiery nie jest jeszcze znana. Na ekranie zobaczymy m.in. Jima Carreya i Roberta Więckiewicza. Aktor opowiedział Joannie Sławińskiej o kulisach powstawania filmu.
rozwiń zwiń