"Przełęcz ocalonych" - antywojenny film Mela Gibsona

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 13:05
- Jest to film o wyznawaniu pewnych wartości i pozostawaniu uczciwym wobec tego, co się wyznaje i w co się wierzy - mówi o "Przełęczy ocalonych" Artur Cichmiński, krytyk filmowy.
Audio
  • Recenzja "Przełęczy ocalonych" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Rozmowa Joanny Sławińskiej z Maciejem Pieprzycą i recenzja filmu "Jestem mordercą" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Rozmowa Joanny Sławińskiej z Michałem Marczakiem i recenzje filmów: "Wszystkie nieprzespane noce", "Służąca" i "Życie animowane" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Andrew Garfield jako Desmond Doss w filmie Przełęcz ocalonych
Andrew Garfield jako Desmond Doss w filmie "Przełęcz ocalonych"Foto: Monolith Films/materiały prasowe

Najnowszy film Mela Gibsona wszedł na ekrany polskich kin w piątek 4 listopada. Jest to prawdziwa historia Desmonda Dossa (w tej roli Andrew Garfield) - szeregowca z Wirginii, który na ochotnika wstąpił do armii po ataku Japończyków na Pearl Harbour. Z powodu osobistych przekonań Doss odmawiał jednak używania broni, przez co trafił przed sąd wojskowy. Uniewinniony, w końcu został sanitariuszem i brał udział w walkach o Okinawę, ratując życie kilkudziesięciu swoich towarzyszy broni. Za ten wyczyn Przyznano mu najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe – Medal Honoru.

Artur Cichmiński "Przełęczy ocalonych" to taki Hollywood w starym, dobrym stylu

Według Artura Cichmińskiego "Przełęcz ocalonych" to bardzo dobrze wyreżyserowany film. - Gibson łączy tu absolutnie wszystko: kino antywojenne, film batalistyczny, znajduje również w tym trudnym dramacie miejsce na odrobinę humoru. To taki Hollywood w starym, dobrym stylu - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Dlaczego, zdaniem prowadzącego audycję Michała Montowskiego, "Przełęcz ocalonych" dopełnia inny z filmów Mela Gibsona - "Waleczne serce"?

W nagraniu audycji wysłuchać można również wywiadów Joanny Sławińskiej z reżyserami dwóch polskich filmów, które właśnie wchodzą na ekrany kin: Maciejem Pieprzycą ("Jestem mordercą") i Michałem Marczakiem ("Wszystkie nieprzespane noce"). Pozostałe omawiane tam tytuły to: koreańska "Służąca" i dokument "Życie animowane".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Maciej Pieprzyca (reżyser), Michał Marczak (reżyser)

Data emisji: 3.11.2016

Godzina emisji: 21.08

pg

Czytaj także

"Prosta historia o morderstwie" - zabawa w filmową łamigłówkę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 11:12
- W kinie bardzo szybko się nudzę, potrzebuję wielu bodźców na sekundę. Stąd ten pomysł, żeby przez 1,5 godziny utrzymać widza w napięciu, żeby cały czas zastanawiał się: kto zabił? - mówi Arkadiusz Jakubik, reżyser "Prostej historii o morderstwie".
rozwiń zwiń