Agnieszka Holland: Berlinale to dla nas szansa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 16:14
- Jeżeli "Pokot" zostanie dobrze odebrany w Berlinie przez widownię i przez media, pomoże to filmowi zaistnieć i mieć dalsze życie - mówi w radiowej Jedynce reżyserka Agnieszka Holland.
Audio
  • Rozmowa z Agnieszką Holland, relacja z Berlinale oraz recenzje filmów: "To tylko koniec świata", Nauczycielka" i "Szwedzka teoria miłości" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Agnieszka Holland
Agnieszka HollandFoto: Stach Leszczyński/PAP

W niedzielę (12.02), na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, światową premierę będzie miał film "Pokot" Agnieszki Holland. Obraz znalazł się konkursie głównym i będzie walczył o Złotego Niedźwiedzia. - Przewodniczącym jury jest Paul Verhoeven. Nie wiem, czy to dla nas dobrze, czy źle. Chociaż on lubi bawić się gatunkami, więc może być akurat na to wrażliwy - spekuluje reżyserka.

"Pokot" powstał na podstawie książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk. Pisarka jest również, wraz z Agnieszką Holland, współautorką scenariusza. Główną bohaterką filmu jest Janina Duszejko - mieszkająca samotnie w Sudetach, emerytowana inżynier i obrończyni praw zwierząt. Pewnej nocy odnajduje ona ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci są tajemnicze, jedyne ślady wokół domu ofiary to odciski zwierzęcych łap. Widząc niemoc policji kobieta rozpoczyna własne śledztwo...

W audycji usłyszeć można również relację Marioli Wiktor z pierwszego dnia Berlinale, a także recenzje premier filmowych: "To tylko koniec świata" w reżyserii Xaviera Dolana, czeskiego dramatu "Nauczycielka" oraz dokumentu "Szwedzka teoria miłości".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Agnieszka Holland (reżyserka), Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/

Czytaj także

Polacy w Hollywood. Kluczem do ich sukcesu stał się profesjonalizm

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 12:36
- Jeżeli człowiek zakasuje rękawy i ma przy tym talent to w końcu się przebije - powiedziała w radiowej Jedynce Agnieszka Niezgoda, współautorka książki o Polakach, którzy odnieśli sukces jako reżyserzy, scenografowie i autorzy muzyki do filmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk: film "Pokot" przełamuje stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 13:49
- Ten film odwołuje się do archetypowej opowieści o mścicielu, niezwykle obecnej w kinie amerykańskim, literaturze czy teatrze. Zwykle jednak rolę mściciela pełni tam mężczyzna. Ostatnio w kinie pojawiły się też postaci kobiece, ale najczęściej są to wojowniczki. Nie pamiętam natomiast, by zadania mścicielki podejmowała się starsza pani - mówi Olga Tokarczuk.
rozwiń zwiń