"Pokot" - Agnieszka Holland, jakiej nie znaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 14:15
- Długo wchodziłem w ten film, ale potem absolutnie urzekła mnie, i ta wielogatunkowość, wielowarstwowość, i te różne odcienie i kolory. "Pokot" to film, którego Agnieszka Holland do tej pory jeszcze nie zrobiła. Tam jest wszystko - mówi krytyk Artur Cichmiński.
Audio
  • Podsumowanie 67. Berlinale i recenzje filmów: "Pokot", "Ukryte działania" i "Praktykant" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Film Pokot powstał na podstawie książki Olgi Tokarczuk. Główną rolę zagrała w nim Agnieszka Mandat
Film "Pokot" powstał na podstawie książki Olgi Tokarczuk. Główną rolę zagrała w nim Agnieszka MandatFoto: mat. prom. Next-film
agnieszka holland 1200 PAP.jpg
Agnieszka Holland: Berlinale to dla nas szansa

Na zakończonym niedawno 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie najnowsze dzieło Agnieszki Holland zostało nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem za poszerzanie perspektyw w stuce filmowej.

"Pokot" powstał na podstawie książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk. Pisarka jest również, wraz z Holland, współautorką scenariusza. Główną bohaterką filmu jest Janina Duszejko - mieszkająca samotnie w Sudetach, emerytowana inżynier i obrończyni praw zwierząt. Pewnej nocy odnajduje ona ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci są tajemnicze, jedyne ślady wokół domu ofiary to odciski zwierzęcych łap. Widząc niemoc policji kobieta rozpoczyna własne śledztwo.

Czytaj także
oscar oscary 1200 free
Oscary 2017 - serwis specjalny

- Kluczem do sukcesu tego filmu jest powieść Olgi Tokarczuk, bo to ona wymyśliła historię, a Agnieszka Holland tylko zaadaptowała to na kino - uważa Artur Cichmiński. Z taką opinią nie zgadza się jednak prowadząca Joanna Sławińska. – Powieść Tokarczuk jest fantastyczna, ale jest to materiał literacki. Ubrać to w formę i sceny, gdzie nie ma tej narracji z punktu widzenia bohaterki, było bardzo trudnym zadaniem - podkreśla dziennikarka.

Do jakiej znanej amerykańskiej aktorki Agnieszka Holland porównała odtwórczynię głównej roli Agnieszkę Mandat, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również wypowiedzi polskich reżyserów, którzy uczestniczyli w Berlinale (Agnieszka Holland, Greg Zgliński, Łukasz Ronduda, Rafał Kapeliński) oraz recencje innych premier filmowych: dramatu USA "Ukryte działania" i dramatu "Praktykant" w reżyserii Boo Junfenga.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 23.02.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/gs

Czytaj także

Olga Tokarczuk: film "Pokot" przełamuje stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 13:49
- Ten film odwołuje się do archetypowej opowieści o mścicielu, niezwykle obecnej w kinie amerykańskim, literaturze czy teatrze. Zwykle jednak rolę mściciela pełni tam mężczyzna. Ostatnio w kinie pojawiły się też postaci kobiece, ale najczęściej są to wojowniczki. Nie pamiętam natomiast, by zadania mścicielki podejmowała się starsza pani - mówi Olga Tokarczuk.
rozwiń zwiń