Festiwal w Gdyni. Franciszek Pieczka gościem specjalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:00
Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi się Franciszek Pieczka, aktor, który w tym roku skończył 90 lat. - wyjawił na antenie Jedynki dyrektor wydarzenia Leszek Kopeć. - To taka okazja, że nie możemy jej pominąć - mówił.
Audio
  • Festiwal w Gdyni. Franciszek Pieczka gościem specjalnym (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Franciszek Pieczka
Franciszek PieczkaFoto: PAP/Leszek Szymański

W programie znalazł się pokaz specjalny filmu "Syn Królowej Śniegu" (reż., Robert Wichrowski, 2017), w którym głównego bohatera gra właśnie Pieczka. - Będzie jeszcze parę niespodzianek, ale nie będę zdradzał wszystkiego - zastrzegł dyrektor festiwalu.

Wielkie święto polskiego filmu odbędzie się 18-23 września. Do konkursu głównego zgłoszono 34 filmy, ostatecznie selekcjonerzy wybrali 17. Wśród nich są "Pokot" Agnieszki Holland, "Czuwaj" Roberta Glińskiego, "Volta" Machulskiego, "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak, "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, a także osiem debiutów.

Zabraknie natomiast filmów "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej i "Serce miłości" Łukasza Rondudy.

- Małgorzata Szumowska i jej producent w ostatniej chwili wycofali film ze względu na międzynarodową politykę festiwalową. Tę produkcję na pewno z przyjemnością poddamy selekcji w przyszłym roku - wyjaśniał Leszek Kopeć. Tłumaczył też powody nieobecności obrazu "Serce miłości". - Serce boli, ale ani zespół selekcyjny, ani komitet nie zdecydowały się umieścić tego filmu w konkursie, ale była bardzo silna rekomendacja, by znalazł się on w sekcji "Inne spojrzenie". Strasznie żałuję, ale twórcy się nie zgodzili, stwierdzili, że skoro nie ma ich w konkursie głównym, to rezygnują.

Z nagrania dowiecie się, jakie filmy trafiły do "Innego spojrzenia" i jak zostanie uhoronowany zmarły w ubiegłym roku Andrzej Wajda. W audycji Artur Cichmiński ocenił też premiery tego tygodnia: "Frantz" (reż. François Ozon), "Piękne dni" (reż. Wim Wenders), "Babskie wakacje" (reż. Jonathan Levine) oraz "Valerian i Miasto Tysiąca Planet" (reż. Luc Besson).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Kultura na wakacje

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Leszek Kopeć (dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) i Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 3.08.2017

Godzina emisji: 21.09

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal, który uczy filmowców odwagi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 00:37
- Na festiwalu w Koszalinie widać indywidualności i osoby, które nie boją się robić autorskiego kina. Zawsze podobało mi się też to, że przyjeżdżają tu ludzie, którzy są gotowi, by zaryzykować, a także popełnić błąd - mówi Anna Serdiukow, rzeczniczka festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskusja o wyższości Cannes nad Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 14:40
Dokładnie 70 lat temu, 20 września 1946 r., zainaugurowano pierwszą edycję festiwalu w Cannes. - To najważniejsze święto kina w Europie, a moim zdaniem spokojnie może konkurować z hollywoodzką ceremonią. Może jest nawet ważniejsze - mówi Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń