"Człowiek z magicznym pudełkiem". Sci-fi o miłości

- Miłość może być fantastycznym azylem. W filmie pokazuję dystopijną wizję przyszłości, lepiej skupić się na drugiej osobie niż na otaczającym nas świecie, który jest coraz bardziej nie do zniesienia - tak o swoim najnowszym obrazie mówił w "Magazynie bardzo filmowym" reżyser Bodo Kox.
Kadr z filmu Człowiek z magicznym pudelkiem
Kadr z filmu "Człowiek z magicznym pudelkiem"Foto: Mat. pras./Kino Świat/Bartosz Mrozowski
O Audycji

Akcja "Człowieka z magicznym pudełkiem" toczy się w Warszawie w 1930 roku, w świecie ogarniętym katastrofą klimatyczną, społeczną i ekonomiczną. Jak podkreśla prowadzący Michał Montowski, ta ponura rzeczywistość wydaje się całkiem realna.

- Jedyny element science-fiction polega na tym, że bohater słucha radia i za pomocą fal Theta wychodzi z ciała i podróżuje po innych wymiarach. Ale to też nie jest fikcja, ja wierzę w takie rzeczy, tylko trzeba mieć odpowiednią wibrację, wrażliwość - mówi Bodo Kox. Dodaje też, że w swoich filmach przepracowuje swoje fobie i fascynacje. - Pragnę miłości, uważam, że nas ocali, ale mam w sobie strach przed przyszłością moją i mojego dziecka, jestem przerażony tym, co się dzieje - dodaje.

W jaki sposób reżyser inspirował się słynnymi produkcjami science-fiction? O tym w audycji.

Wśród premier weekendu mamy także następujące filmy:

"Pierwszy śnieg" - brytyjsko-szwedzki dramat kryminalny według Jo Nesbo. Detektyw Harry Hole bada sprawę zaginięcia kobiety, której szalika użyto do przystrojenia ulepionego przed jej domem bałwana.

"Zgoda" - dramat wojenny w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, którego akcja toczy się na Śląsku. W obozie pracy założonym przez SB zostaje osadzona Anna, którą chce uratować Franek. Ale współpraca ze służbami będzie miała swoją cenę. 

"Dwie korony"- dokument fabularyzowany Michała Kondrata o życiu i heroicznej śmierci św. Maksymiliana M. Kolbe. Film pod patronatem Programu I Polskiego Radia.

"Nasz najlepszy rok" - francuski dramat rodzinny w reżyserii Cedrica Klapischa. Uratowanie rodzinnej winnicy wymaga pogodzenia się skłóconych braci...

W audycji także zaproszenie na 33. Warszawski Festiwal Filmowy, podczas którego będzie można zobaczyć 247 filmów z całego świata.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Materiały przygotowały: Dorota Kołodziejczyk i Martyna Podolska

Goście: Bodo Kox (reżyser), Roma Kox (córka Bodo Koxa, zagrała w filmie swojego taty) i Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 21.10

mg/kk

Playlista