"Prawnik wobec bezprawia" - adwokaci na festiwalu "Watch Docs"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 22:00
Grudzień przynosi nam propozycje familijne, nastawione na okres świąteczny, ale w kinach nie zabraknie też pozycji ambitnych. Zapraszamy również na festiwal "Watch Docs".
Audio
  • Rozmowa o festiwalu "Watch Docs" oraz recenzje filmów wchodzących na ekrany na początku grudnia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Fragment plakatu przeglądu filmowego Watch Docs 2017
Fragment plakatu przeglądu filmowego "Watch Docs 2017"Foto: mat. pras.

Z festiwalem nawiązała współpracę Naczelna Rada Adwokacka. - W 2011 roku uznaliśmy, że film fabularny jest taką miękką formą opowiedzenia o rzeczywistości - mówi mecenas Anisa Gnacikowska. Zauważa, że nawet jeśli są to filmy np. amerykańskie, to dalej rzeczywistość czy problemy adwokatów są takie same pod każdą szerokością geograficzną, w każdym systemie prawnym. Chodzi o kontakt z klientem, wzajemną relację, zaufanie, dochodzenie do prawdy, przekonanie sądu do swoich racji.

W tym roku NRA postawiła na film dokumentalny, a gość Jedynki jest autorem pomysłu włączenia się w festiwal "Watch Docs" z akcją pod hasłem "Prawnik wobec bezprawia". - To co łączy adwokatów z festiwalem, to są prawa człowieka - wyjaśnia ideę. -Dlatego, że adwokat, broniąc jednostki i praw człowieka, staje wobec siły państwa, a to nierówna walka.

W rozmowie nawiązano również do klasyków filmów sądowych. Festiwal "Watch Docs" rozpoczyna się w połowie grudnia.

W audycji również recenzje filmów  W kinach zagości kilka filmów rozrywkowych i familijnych jak: "Co wiecie o swoich dziadkach", "Kumple z dżungli", "Pierwsza gwiazdka".

Z filmów ambitniejszych warto wymienić "Zabicie świętego jelenia" - dreszczowiec Yorgosa Lanthinosa z Colinem Fartellem, Nicole Kidman i Alicią Silverstone - psychologiczny dramat rodzinny.

"Na karuzeli życia" - najnowszy film Woody'ego Allena z Kate Winslet, Jimem Beluschim, Justinem Timberlake i Juno Temple - dramat o miłości i zdradzie w realiach lat 50 na Coney Island.

"Morderstwo w hotelu Hilton" - egipski dramat kryminalny Tarika Saleha z akcją osadzoną w chwili wybuchu rewolucji obalającej rządy Mubaraka.

"Nie jestem twoim murzynem" - film dokumentalny Raoula Pecka o walce z dyskryminacją rasową w USA; świetny wybór materiałów archiwalnych opatrzony narracją Samuela L. Jacksona.

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Mecenas Anisa Gnacikowska (prawnik, Naczelna Rada Adwokacka), Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 23.11.2017

Godzina emisji: 21.10

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Ikona" - za murami syberyjskiego szpitala psychiatrycznego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 09:43
- "Ikona" opowiada o strasznym miejscu i bardzo biednych ludziach. Staraliśmy się tym filmem pomóc im przerzucić most między widzem a bohaterem m.in. poprzez pokazanie tego świata w piękny sposób - mówi reżyser Wojciech Kasperski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przedziały". Z kamerą w pociągu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 13:21
Dokument "Przedziały" w reżyserii Karola Starnawskiego, to jeden z tytułów, który znalazł się w programie trwającego właśnie 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obcy na mojej kanapie". Dokument o couch surfingu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:10
- Forma średniego metrażu wydawała mi się adekwatna do poruszenia tematu pewnego zjawiska społecznego, jakim jest internetowa gościnność - mówi Grzegorz Brzozowski, autor scenariusza i reżyser filmu dokumentalnego "Obcy na mojej kanapie".
rozwiń zwiń